Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate in partida simpla
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate in partida simpla

documentele contabile care nu respecta l 82 si ordinul MEF 1969 sunt valide, sau nule? este vorba de o asociatie de proprietari
Si in cazul asociatiilor de proprietari se aplica legislatia privind formularele tipizate folosite in contabilitate.
atunci, in cazul in care nu sunt intocmite conform normelor legale pot fi declarate nule?
Trebuie sa spuneti explicit despre ce e vorba; altfel ne trezim ca vorbim in plus sau pe de laturi.
este vorba de listele de plata ale unei asociatii de proprietari care nu specifica:
-data intocmirii
data afisarii
data scadentei
- procentul penalitatilor care se aplica
- nr. si valoarea facturilor in baza carora sunt intocmite
-nu specifica nici care din cheltuieli sunt calculate pe nr. de persoane nici cele care sunt calculate pe suprafata indiviza
-nu au viza cenzorului (care conf. l 230/2007 este viza de conformitate si legalitate)
mentionez ca nici art 25 (4) din L 230 nu s-a respectat (comunicarea in scris a hot. AG, care ar fi putut lamuri cat de cat)
scarlet, utilizator