Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare codul muncii cu 1 iulie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare codul muncii cu 1 iulie?

Exista modificari ale codului muncii in ceea ce priveste norma de munca,adica un contract de munca la functia de baza,trebuie neaparat sa fie la 8 ore/zi?Am auzit astazi o discutie pe aceasta tema,ca de la 1 iulie 2017,nu vor mai exista contracte de munca la functia de baza cu norme de munca ,mai mici de 8ore pe zi.
Nu exista o asfel de modificare legislativa.
Buna ziua .M-am mai documentat in ceea ce priveste "zvonurile"ce le-am auzit in ceea ce priveste contractul de munca cu timp partial si am descoperit ca:"Angajatorii care au salariati cu timp partial de lucru de 1,2,4 ,6 ore/zi,vor plati contributiile la nivelul salariului minim pe economie,adica la 8 ore/zi,daca angajatii nu au contract de munca cu norma intreaga in alta parte".Aceasta masura fiscala(aberanta ,in opinia multora),era prevazuta in Programul de Convergenta 2017-2020,aprobata de fostul Guvern,cu aplicare incepand cu data de 01.07.2017.Sa inteleg ,ca aceasta masura a ramas la nivel de "propunere" si nu s-a mai aplicat?!Va multumesc mult,pentru eventualele raspunsuri.
A ramas doar la nivel de propunere in programul de guvernare.