Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inlocuire tevi ac si ar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inlocuire tevi ac si ar

Buna seara. Eu si vecinul meu stam la ultimul etaj capat de coloana pt apa calda si caldura. Amandoi avem CT. Sunt obligata sa permit inlocuirea tevilor daca am achitat suma pt inlocuire?
Vecinul nu a dorit achitarea si este restant cu penalizare la fondul de reparatii. Este corect?
Aspectul ca dv ,pentru marirea confortului in proprietate ati inteles sa renuntati la sistemul centralizat de alimentare cu utilitati -nu reprezinta temei legal pentru a nu achita c/v intretinere si reparatii parte comuna
Aveti obligatia,pentru buna functionare a partii comune de instalatii sa permiteti accesul in proprietate pentru inlocuire instalatie parte comuna
Fiind la ultimul nivel ,exista posibilitatea ca anexa prin care se asigura aerisirea instalatiei de caldura sa fie in proprietatea dv
Chiar daca dv aveti CT,respectiv nu mai aveti nevoie de apa calda si de caldura,totusi centrala termica utilizeaza apa rece pentru apa menajera si pentru incalzit calorifere
In cazul acumularii de sume cu titlu de restanta,asociatia de proprietari are dreptul,in temeiul disp art 49 L nr 230/2007 sa aplice penalitati