avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare gratuita
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare gratuita

Buna asi avea si eu o intrebare sper sa ma poata ajuta cineva , am inteles de la cineva ca acuma se poate intabula o propietate sau un teren fara ca sa se mai faca inventarul bunurilor si a mostenitorilor iar daca in 2 ani nu se contesta ramane propietar , este adevarat asa ceva acuma cu intabularea gratuita ce se face acuma ???? asi dori si eu sa stiu care este legea care specifica asa ceva daca se poate , va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: negru daniel , utilizator 09:16, 6 Iulie 2017
Exista in derulare programul gratuit pentru cadastru care se intinde pana in anul 2023
Costurile aferente executarii cadastrului gratuit se avanseaza de catre stat anual la UAT
Interesati-va la UAT daca a intrat in esalonul pe acest an pentru care au fost alocate fondurile necesare programului gratuit pentru cadastru
buna, da asta stiu ca se face gratuit eu eram interesat daca se face intabularea fara sa se faca inventarul dupa mama si tata , ca asa zicea fratele ca se poate face si ca el ia subventia de la apia si ca el trebuie sa faca intabularea doar pe el pentru ca el e inscris la apia , asta vroiam sa stiu daca exista asa ceva,, intabulare fara inventar si succesiune si doar el poate face ca el e inscris la apia ,,, el ne-avand nici un act de propietar deoarece acele pamanturi sunt inca pe mama si tata?? ma poate ajuta cineva cu asa ceva ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare gratuita casa AnastasiaU AnastasiaU Buna ziua!am o casa in Fagaras,jud Brasov,la rosu,careia i s a facut receptia!Intabularea ei ar putea intra pe programul gratuit de intabulare?multumesc (vezi toată discuția)
Cadastru gratuit Ionita2205 Ionita2205 Buna ziua! Ieri s-a anuntat ca pana in 2023 se va face gratuit cadastrarea tuturor cladirilor. Eu sunt cu actele in derulare si va intreb daca o sa beneficiez ... (vezi toată discuția)
Cadastru gratuit solaru solaru Vreau sa vand un apartament, si trebuie facut cadastru pentru inscrierea in cartea funciara a imobilului. Prin HG nr. 294/2015 am inteles ca se face ... (vezi toată discuția)