Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua ! Tatal meu adoptiv a decedat si in urma succesiunii mama a vandut casa , impartindu se banii . Mama si a cumparat alta casa ulterior . Acum a decedat si mama . Suntem 2 frati . Eu si fratele meu vitreg . Grate doar de tata . Acum va intreb : are si fratele meu dreptul la casa ma ei mele ? Va multumesc anticipat
Pe mama dvs o mostenesc doar copiii ei.
Buna ziua,
Pe mama dumneavoastra o mostenesc doar copiii de sange sau adoptati cu acte in regula.
In cazul dumneavoastra veti fi singura mostenitoare legala.