Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate nivelul de decibeli maxim admis
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

nivelul de decibeli maxim admis

va salut, .. care ar fi nivelul limita decibeli..si ora admisa de lege in care o orchestra poate activa ..vara pe terase descoperite..pe timpul sezonului estival?.. va multumesc.
Exista program de liniste concret prevazut de disp L nr 61/1991
Pragul fonic maxim admis pentru om este de 65 decibeli,iar dupa 80 decibeli este nociv
Dar trebuie sa luati in considerare ca zilnic sunt surse mult mai poluante fonic= vehiculele produc zgomote incadrate in jurul a 75-80 decibeli
Tot legea nr 61/1991 actualizata ,sanctioneaza producerea de zgomote care depasesc pragul fonic indiferent de intervalul orar
Legea nr.61/ 1991 republicata in 2014 sanctioneaza:
-tulburarea linistii locatarilor intre orele 22:00-8:00 si 13:00-14:00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora - fapta se sanctioneaza cu amenda intre 500 si 1500 lei;
-organizarea de petreceri cu caracter privat si utilizarea de aparatura muzicala la intensitate de natura a tulbura linistea locuitorilor, in corturi, alte amenajari sau in spatiu neacoperit, situate in perimetrul apropiat imobilelor cu destinatia de locuinte sau cu caracter social, in mediul urban - fapta se sanctioneaza cu amenda intre 500 si 1500 lei;
Puteti sesiza primaria/ politia in scris, cu nr. de inregistrare/ data pentru disconfortul creat.
Puteti solicita, contracost, la Directia de sanatate publica si/ sau la Agentia de mediu sa efectueze determinari de noxa zgomot si sa elibereze buletine de determinare noxa.
Conform articolului 2, pct.25 al legii 61/1991, politia locala te poate amenda, acesta este "temeiul legal"!
pct.25/art.2 - Tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma.

Ce nu este specificat in aceasta lege fantoma este faptul ca trebuie si demonstrat ca s-au depasit acei decibeli admisi de lege, altfel agent Tuzgureanu te poate amenda oricum si oricand pentru ca are target pe amenzi si legea-i permite !
Domnule Popa Gheorghe, specialist in domeniul datului cu parerea...
Mai cititi inca odata legea :
sanctiunile prevazute la art.2, pct.25, lit.b spun clar:
b) cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevazute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) si 28);
ContSters312241, utilizator
@Max2014
Nu stiu in ce domeniu sunteti specialist, probabil in ... a te afla in treaba.
M-am referit la art.3
c) cu amenda de la 500 lei la 1.500 lei, cele prevazute la pct. 2), pct. 5)-7), pct. 8)-10), pct. 13), 15), 19), 20), 26), 27), 29) si pct. 32);
unde se incadreaza contraventiile analizate de mine.