avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Escrocherie cu donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Escrocherie cu donatie

Buna ziua,

Urmeaza sa angajam o persoana straina sa stea cu o matusa de 93 ani (pana acum a avut grija o persoana de incredere). Ar putea acea persoana sa faca vreo excrocherie cu casa, sa o pacaleasca sa semneze vreo donatie, ceva? In conditiile in care nu ii lasam nimic la indemana, nici act de identitate, nici actul de propietate al casei, pensia o sa vina pe card si va fi ridicata de un membru al familiei.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 22:39, 6 Iulie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
De principiu NU!
Acum, este greu sa te pui cu escrocii si sa prevezi orice forma de aplicare a unor planuri ale lor.
Va sfatuiesc sa o instruiti si pe matusa sa nu semneze NIMIC!.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu are discernamant nu are nicio sansa.
Si daca ar avea discernamant fara actul de iderintitate nu poate semna nimic la notar.

Cel mult sa semneze un act de mana si sa va judecati dupa aceea.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nimic nu mai e sigur in ziua de azi....cel mai sigur este sa promovați o punere sub Interdicție a mătușei si asa sunteti sigur.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La impozite și taxe apare mătușă e in viața avem certificat ... Magie1 Magie1 La impozite și taxe apare mătușă e in viața avem certificat moștenitor și contract de donație fara clauza pe baza acestor documente la Primare trebuie ... (vezi toată discuția)
Curatela crissa82 crissa82 Mama, matusa si unchiul meu vor sa-mi faca act de donatie pentru o casa, cu clauza de intretinere pentru unchiul meu care este bolnav psihic. Am depus la ... (vezi toată discuția)
Punere sub interdictie manuela kosza manuela kosza va rog ajutati-ma, ce este punere sub interdictie? in ce consta? Mama bolnava de alzhaimer cu certif. de grad de handicap grav, cod 5, pt. a obtine ... (vezi toată discuția)