Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Escrocherie cu donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Escrocherie cu donatie

Buna ziua,

Urmeaza sa angajam o persoana straina sa stea cu o matusa de 93 ani (pana acum a avut grija o persoana de incredere). Ar putea acea persoana sa faca vreo excrocherie cu casa, sa o pacaleasca sa semneze vreo donatie, ceva? In conditiile in care nu ii lasam nimic la indemana, nici act de identitate, nici actul de propietate al casei, pensia o sa vina pe card si va fi ridicata de un membru al familiei.

Multumesc.
Buna seara,
De principiu NU!
Acum, este greu sa te pui cu escrocii si sa prevezi orice forma de aplicare a unor planuri ale lor.
Va sfatuiesc sa o instruiti si pe matusa sa nu semneze NIMIC!.
Daca nu are discernamant nu are nicio sansa.
Si daca ar avea discernamant fara actul de iderintitate nu poate semna nimic la notar.

Cel mult sa semneze un act de mana si sa va judecati dupa aceea.
Nimic nu mai e sigur in ziua de azi....cel mai sigur este sa promovați o punere sub Interdicție a mătușei si asa sunteti sigur.