avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire bunuri de la bunic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire bunuri de la bunic

Va prezint urmatoarea situatie:

-casa construita de parintii mei in 1960,dar pe numele bunicului
-taxele casei platite de parintii mei -exista chitante
-pamant arabil , titlu proprietate pe numele bunicului, dar cu mostenitorii trecuti pe acest titlu si cat le revine acestora. Mentionez ca bunicul a murit in 1975
-Mama a murit acum 11 luni.
Cum putem face succesiunea, tata si noi cei doi copii?
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 7 Iulie 2017
Raimonda, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:29, 7 Iulie 2017
Trebuie dezbatuta succesiunea de pe urma bunicului, daca nu ati facut-o (nu precizati acest lucru!).
... nu precizati daca a existat si o bunica si cand a decedat aceasta: inainte sau dupa bunic...
... nu precizati daca s-a dezbatut succesiunea de pe urma bunicii...
... nu precizati cati copiii a avut bunicul si cati erau in viata la momentul decesului acestuia...

Apoi dezbatuta succesiunea de pe urma mamei.

... nu precizati daca mama este fiica bunicului sau nora...

Tata si cei doi copii, vor mosteni numai cota de mostenire de pe urma mamei. Daca va intelegeti cu totii, atunci mergeti la notar cu actele de proprietate si dezbateti succesiunea.
Daca nu va intelegeti, atunci, va trebui sa mergeti la avocat, pentru a va deschide o actiune in instanta de dezbatere succesorala.
Ultima modificare: Vineri, 7 Iulie 2017
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
-bunica, mama tatalui nostru, a murit inaintea bunicului
-nu s-a facut nicio succesiune
- la data decesului, bunicul avea patru copii
-mama este nora bunicului
In cazul acesta celmai avantajos este prin instanta
TB dezbatuta succesiunea dupa mama dvs. Imobilul în cauza nu face parte din masa succesorala aparținând mamei dvs. Iar tatal dvs și frații săi tb sa dezbata succesiunea după parintii dansilor. Aceasta succesiune cred ca se va dezbate în instanta în mod sigur având în vedere ca părinții dvs au edificat acel imobil.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raimonda a scris:

Va prezint urmatoarea situatie:

-casa construita de parintii mei in 1960,dar pe numele bunicului

Pentru ca bunicul nu a facut acte parintilor pe teren, iar parintii nu au obtinut autorizatie de construire.

-taxele casei platite de parintii mei -exista chitante

Nu conteaza foarte mult, din moment ce imobilul este pe rolul agricol al bunicului



Nu e chiar atat de complicat. Se poate rezolva si fara instanta.
Trebuie dezbatuta succesiunea dupa ambii bunici (daca bunica era in viata in 1960 cand au construit parintii casa) sau numai dupa bunic (daca la data edificarii bunica era decedata).
Daca in afara de acea casa si terenul aferent, mai exista si alte case, terenuri, iar fratii tatalui dvs au pretentii la oarece bunuri din masa succesorala, raman toti 4 mostenitori, iar ulterior incheie un act de partaj voluntar. Tatal dvs is ia casa si terenul aferent, iar fratii terenuri, sau alte bunuri, dupa cum se inteleg.
Daca toata averea buniclului nu consta decat in acea casa, iar fratii tatalui nu au nici un fel de pretentie la absolut nimic, pot da declaratie de renuntare la succesiune, iar tatal dvs ramane unic mostenitor dupa bunic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. tatal meu are testament de la sora mamei sale ce scrie ... nightwolf1 nightwolf1 Buna ziua. tatal meu are testament de la sora mamei sale ce scrie ca el mosteneste tot ce are si tot ce va avea sora facut acum vreo 35 de ani , nu mult dupa, ... (vezi toată discuția)
Cine are dreptul la masa succesorala? gioarsa gioarsa Buna ziua, Incerc sa aflu daca legal sunt singurul indreptatit sa am pretentii legale la bunurile ramase in in urma bunicii mele. Este vorba de bunica ... (vezi toată discuția)
Transmiterea proprietatii de la parinti la copii cristina1112 cristina1112 Buna dimineata! am nevoie de un sfat corect din punct de vedere legal in urmatoarea situatie:mama mea care are un frate si doar tatal in viata, mama a ... (vezi toată discuția)