avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Discreditare pe Facebook
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Discreditare pe Facebook

Buna ziua!


Am scris zilele trecute o postare conform careia cineva ma ameninta si ma santajeaza cu lucruri neadevarate!

Acum, persoana m-a discreditat in public, pe facebook. Am dovezi, am print screen de la mai multe postari in care a facut-o.

In mod normal , nu ar trebui sa-mi pese, ar trebui sa-mi vad de drumul meu.... Dar parca nu-mi place sa ma stie toate lumea ca am facut "nu stiu ce", mai ales ca nu sunt lucruri reale.

Ce ar trebui sa fac , ca sa opresc aceasta persoana din a ma mai denigra in halul asta?
Plângere la politie. Dacă ai suficiente dovezi. Te-a șantajat? Dacă da este și mai grav. Dar cu o plângere se poate rezolva dacă el are adresa acolo și numele adevărat! Succes!
Am scris zilele trecute o postare conform careia cineva ma ameninta si ma santajeaza cu lucruri neadevarate!

Daca amenintarea este in sensul legii penale, puteti depune plangere la politie/parchet.
Acum, persoana m-a discreditat in public, pe facebook. Am dovezi, am print screen de la mai multe postari in care a facut-o.

Pentru incalcarea drepturilor nepatrimoniale, trebuie sa va adresati instantei civile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

S-a depus o plângere penală împotriva mea pentru că mi-am denigrat o prietenă pe facebook. nu știu ce mă poate aștepta, vă rog să mă lămuriți andreeadeeaz andreeadeeaz Buna dimineata! Voiam sa va intreb, ma confrunt cu o problemă. In ianuarie anul curent s-a depus o plangere impotriva mea cu privire la faptul ca eu mi-am ... (vezi toată discuția)
Hartuire si amenintare Sandasanda Sandasanda Cineva pe feisbuk având o poza mai indecenta cu mine ma amenința ca daca nu ii răspund provocărilor va posta poza pe feisbuk sau sa ii dau bani ca are ... (vezi toată discuția)
Agresiune verbală şi amenințare Gabi P Alina Gabi P Alina Bună seara. Am şi eu o problemă şi nu ştiu exact cum să o rezolv. De câteva luni, mai exact din luna martie a acestui an am o problemă cu un cuplu ... (vezi toată discuția)