Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

am primit certificat de calitate de mostenitor =mama si cele 3 fiice doresc sa stiu daca mai suntem chemate la doamna notar iar daca nu ce demersuri trebuie facute daca trebuie sa merg la d-na notar platesc eu toate taxele ca dupa aceea sa nu fie prea tarziu va multumesc
Daca ati primit certificat de mostenitor,nu mai aveti nimic de facut la notariat,doar daca vreti se iesiti din indiviziune pe cale amiabila,prin notariat.
Pai depinde ce doriti sa faceti in continuare.
De chemat nu o sa va mai cheme nimeni, insa era bine daca dezbateati direct succesiunea.
Dvs in momentul de fata nu ati obtinut decat un document care atesta calitatea dvs de mostenitoare. Nu este act de proprietate, nu puteti vinde, nu puteti iesi din indiviziune.
Pentru asta trebuie dezbatuta succesiunea si obtinut un certificat de mostenitor.
Puteti face asta oricand, cu mentiunea ca daca trec mai mult de 2 ani de la data decesului, va trebui sa achitati un impozit la stat de 1% din valoarea masei succesorale, deci va costa mai mult.
In privinta taxelor, teoretic ele sunt suportate de mostenitori proportional cu cota ce revine fiecaruia. Insa puteti sa le impartiti si in mod egal, sau cum va intelegeti cu mama si surorile.
Dupa dezbaterea succesorala, in mod firesc, intervine partajarea bunurilor din masa succesorala.

Imparteala efectiva are loc daca exista acordul succesorilor, pe cale notariala, ori pe cale judiciara, daca exista divergente intre ei.

Sistarea indiviziunii poate sa aiba loc oricand, nefiind conditionata de un termen.

Dumneavoastra detineti un certificat de mostenitor.

Certificatul de mostenitor atesta calitatea de succesor, bunurile cuprinse in masa succesorala, precum si cotele -parti din dreptul de proprietate.

(dreptul de proprietate este fractionat, in materialitatea sa , bunul nefiind impartit, in nicio modalitate ).

Odata ce cota-parte din dreptul de proprietate este definitiva, aceasta poate fi supusa instrainarii.

Instrainarea poate sa intervina chiar daca nu este sistata indiviziunea, prin partaj.

Transferul dreptul de proprietate, indiferent de modalitatea aleasa, cu titlu gratuit ori oneros, se poate efectua numai daca sunt realizate formalitatile legate de cadastru si intabulare.

Asadar, pentru a clarifica situatia juridica, realizati partajul cat de repede cu putinta.

Succes.

In cazul de fata nu s-a dezbatut succesiunea inca, deci mai e pana la partaj.
Stoica Ioana a scris:

Dupa dezbaterea succesorala, in mod firesc, intervine partajarea bunurilor din masa succesorala.

Imparteala efectiva are loc daca exista acordul succesorilor, pe cale notariala, ori pe cale judiciara, daca exista divergente intre ei.

Sistarea indiviziunii poate sa aiba loc oricand, nefiind conditionata de un termen.

Dumneavoastra detineti un certificat de mostenitor.

Certificatul de mostenitor atesta calitatea de succesor, bunurile cuprinse in masa succesorala, precum si cotele -parti din dreptul de proprietate.

(dreptul de proprietate este fractionat, in materialitatea sa , bunul nefiind impartit, in nicio modalitate ).

Odata ce cota-parte din dreptul de proprietate este definitiva, aceasta poate fi supusa instrainarii.

Instrainarea poate sa intervina chiar daca nu este sistata indiviziunea, prin partaj.

Transferul dreptul de proprietate, indiferent de modalitatea aleasa, cu titlu gratuit ori oneros, se poate efectua numai daca sunt realizate formalitatile legate de cadastru si intabulare.

Asadar, pentru a clarifica situatia juridica, realizati partajul cat de repede cu putinta.

Succes.

Detine certificat de calitate de mostenitor. Nu certificat de mostenitor. Deci nu poate face nici un partaj.