Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se imparte o mostenire ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se imparte o mostenire ?

Familiea A are doi copii A1 si A2 si au trait intr-un apartament. Tatal a murit si s-a facut o succesiune (intre mama A si copiii A1 si A2).

Copilul A1 a dobandit o casa noua inaintea primei casatorii si are un baiat A11 (din prima casnicie). Dupa divort s-a recasatorit cu C (casnicie de peste 15 ani, sotia C avand un copil dintr-o casatorie anterioara C1)

Intrebare
In cazul decesului Mamai A , iar apoi a copilului A1, cum se impart (in ce cote) cele doua apartamente intre sotia C din a doua casatorie si baiatul A11 si C1?

Va multumesc
C1 nu are nicio legatura cu mostenirea in discutie, el o s-o mosteneasca pe maica-sa cand i-o veni vremea.
Sotia supravietuitoare mosteneste 1/4, iar copilul lui 3/4., In masa succesorala intra ce a mostenit omul de la maica-sa A( adica jumatate din apartamenul de care vb la inceput) si casa ce o avea el, plus jumatate din bunurile comune cu cea de-a doua nevasta .
gi-jane2, moderator