avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa judiciara de timbru achitata dar totusi apare ca ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa judiciara de timbru achitata dar totusi apare ca si suma neachitata la judecatorie???!!!

Am si eu o nelamurire.Am avut un dosar in urma caruia a fost data solutionarea de renuntare la urmarire penala.In acea ordonanta trimisa de parchetul de pe langa judecatoria sectorului 2 bucuresti a fost mentionat urmatorul aspect:,,cheltuieli judiciare aferente solutiei de renuntare la urmarire penala in cuantum de 100 de lei vor fi suportate de catre mine''.Zis si facut .pe data de 02.09.2016 mi-a fost trimisa acea ordonanta ,si pe data de 09.09.2016 m-am prezentat la judecatoria sectorului 2 sa achit suma de 100 de lei.Am mers la posta romana din interiorul judecatoriei,am mentionat ca am de achitat cheltuielili judiciare(mentionez ca am domiciliul in sector 2),doamna de la ghiseu a incasat banutii eliberand o chitanta care are mentionat pe ea
52 TAXA JUDICIARA DE TIMBRU(RO04TREZ70221070203XXXXX)100 DE LEI.
Acea chitanta din cate mi s-a spus trebuia sa o prezint la grefa parchetului judecatoriei sector 2,dar doamna de acolo avea ceva mai important de rezolvat,asa ca mi-a indicat sa trimit printr-o scrisoare catre judecatorie acea chitanta.Am pus acea chitanta si copiile la ce acte mai aveam vizavi de subiect(ordonanta) intr-un plic cu destinatia judecatorie sector 2.
Atunci mi-a dat in cap sa fac si o copie la chitanta platita in suma de 100 de lei.
Astazi data de 10.07.2017 ma trezesc ca imi ajunge acasa un plic de la parchetul sectorului 2 precum ca am de achitat suma de 100 de lei cu titlu de cheltuieli judiciare,suma care trebuie achitata in contul nr 20330125xxxxx si ca,chitanta eliberata la trezorarie trebuie sa o depun la grefa parchetului de pe langa judecatoria sector 2.
Sa inteleg ca nu a ajuns le ei acea chitanta,s-au plata a fost efectuata in alt cont,desi i-am explicat doamnei de la posta exact ce scrie in acea ordonanta si pentru ce platesc acei bani..
Avand copia chitantei si chitanta de la posta precum ca am trimis acea chitanta(am pastrat tot legat de subiect,copia chitantei,factura de la posta,ordonanta,instiintarea-absolut tot)Mai pot face dovada platii doar cu copia chitantei...
care este demersul,ce trebuie sa fac,,si unde sa merg pentru a prezenta dovada platii..Va rog sa ma ajutati..#-o
Va multumesc ..#-o

Alte discuții în legătură

Retragere plangere penala - amenintare cu moartea alexadr alexadr Buna ziua/seara! Am depus o plangere penala pentru amenintare (eu fiind partea vatamata) iar dupa aceea am retras plangerea deoarece m-am impacat cu ... (vezi toată discuția)
Cazier judiciar - necesar la angajare - rog urgent raspuns mmyry mmyry Amenda judiciara- pentru furt din supermarket - ajutati-ma cu un raspuns buna ziua. puteti sa-mi spuneti daca amenda juridiara pe care am platit-o la ... (vezi toată discuția)
Taxa judiciara de timbru bog2k3 bog2k3 Buna ziua, In urma cu 3 saptamani am depus la judecatoria Buftea o contestatie impotriva unui proces verbal rutier. Am primit acasa in plic (eu sunt din ... (vezi toată discuția)