avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Scoatere intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Scoatere intretinere

Buna ziua!

Daca am restanta de 2000 de lei la intretinere, pot solicita debransarea? Mentionez ca nu mai locuiesc in apartament de 4 luni (trec saptamanal sa vad daca totul este in regula, doar atat ), insa restanta s-a acumulat de anul trecut.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 21:21, 11 Iulie 2017
Debransarea de la caldura? Oricum nu este...
Nu este nicio legatura intre restante si deconectarea de la caldura.
Nu are nicio legatura debitul acumulat cu eventuala debransare care implicit ar obliga la costuri suplimentare pentru instalare sistem caldura alternativ
Chiar daca va debransati debitul trebuie sa il acoperiti integral desfasurati demersuri pentru achitare debit astfel incat sa nu firi obligat sa achitati sume mult majorate ca urmare a aplicarii penalitatilor
Cand zic intretinere, ma refer la apa rece de la asociatie. Imi cer scuze daca nu am fost explicit.
Intrebari :
1 - Aveti contoare individuale pentru apa calda si apa rece ?
2 - Aveti repartitoare de caldura ?

Pentru ca daca le aveti pe toate astea, trebuie sa luati in considerare ca, odata inchise toate, veti mai avea de plata catre asociatie doar ceea ce cheama "cheltuielile comune" (curent electric, lift, gunoi, salariile anagajatilor asociatiei, etc), deci, in concluzie, daca aveti impresia ca odata inchis robinetul de apa rece, nu veti mai avea nimic de plata, va inselati !
A, si era sa uit inca doua mici amanunte : pentru caldura, chiar daca aveti repartitoare si le veti inchide, tot veti avea de plata caldura care trece prin tevile care va traverseaza apartamentul....
Si al doilea amanunt : nu sunt foarte sigur, dar parca citisem aici, pe forum, ca exista o prevedere legislativa care zice ca nu se poate opri apa rece chiar daca respectivul este rau-platnic si cu datorii infinite catre asociatie......

Alte discuții în legătură

Despre pierderile de acm(apa calda menajera)... ndan57 ndan57 :sorry:firesc este sa nu se impute si celor cu CT si chiar celor debransati de la sistemul centralizat. In cadrul asociatiei o persoana care implemenreaza un ... (vezi toată discuția)
Restante si penalizari claudiana claudiana buna seara!eu sunt debransata de la caldura de ani buni(2003),in acesti ani s-a acumulat o datorie de 4000 de ron,tot in acesti ani am tot dat la intretinere ... (vezi toată discuția)
Eu eram scăzut la căldură de asociație, plăteam 15 mp trecea ... Magie1 Magie1 Eu eram scăzut la căldură de Asociație plăteam 15 mp trecea țeavă prin casa,Asociația îmi zice adu furnizorul sa constate că nu ai căldură să ... (vezi toată discuția)