Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restante si penalizari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restante si penalizari

buna seara!eu sunt debransata de la caldura de ani buni(2003),in acesti ani s-a acumulat o datorie de 4000 de ron,tot in acesti ani am tot dat la intretinere in fiecare vara cate 1000.-2000.ron depinde de cat am avut,bine ca si chitanta am vazut de vreo 2 ori din diferite motive si scuze ale admnistratorului de bloc,ma rog...ma inter4seaza si pe mine cam ce penalitati platesc eu fiind debransata de la caldura si apa calda?de exemplu luna trecuta am vazut pe afis ca penalitatile pe luna ce a trecut au fost de 52 ron(3 pers.2 camere)luna asta m-a trecut la 2 persoane pt ca sotul e plecat din aprilie 2010 si abia acum s-a sinchisit sa ne treaaca 2 pers dupa ce am facut scandal,deci practic eu platesc numai apa rece,si platesc cam 2oo,250 depinde avand in vedere ca intr-adevar nu am avut apometru la baie pana acum 1 luna si ceva ,doar la bucatarie,si asa mi-a pus 20 mc de apa pe luna..asta e..mentionez ca nu am nici un venit nici eu nici sotul,i daca as dori sa platesc ,ce ar trebui sa fac sa nu platesc penalitati,pentru ca administratorulnostru spune ca inca nu e data legea cu plata integrala in 12 luni fara penalizari?si daca v-i se pare normal sa platesc atat la intretinere!!!Vamultumesc:((
Pentru a detine o evidenta teoretic precisa a consumului individual necesitati montarea de contori apa rece la bae+bucatarie
Faceti efortul si achitati restanta ,ocazie cu care veti plati c/v lunara fara penalitati
Chiar daca sunteti debransata de la apa calda ,deoarece locuiti intr-un condomniu sunteti obligata sa participati la acoperirea diferentelor rezultate intre valoare factura si total consum individual
din cate am citit,se pare ca pot sa platesc intergral suma fara penalitati pana la data de 20 iulie 2011,trebuie sa fac o cerere sau cum procedez?trebuie sa platesc toata suma o data?eu imi iau angajamentul ca platesc pana la data mentionata mai sus,dar in baza a ce criterii?cum imi scade penalitatile?Multumesc mult!!:">
Puteti fi scutita de penalizari daca dovediti ca aveti un venit / membru de familie mai mic de 1000 lei si platiti toate restantele pana la 20.07.2011. Pana nu va achitati aceasta restanta nu puteti fi scutita de penalizari.
Temeiul legal de neimpunere la plata a penalitatilor la debitul acumulat ,il constituie L nr 175/2010,intrata in vigoare la data de 20.07 2010