avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Eu eram scăzut la căldură de Asociație, plăteam ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Eu eram scăzut la căldură de Asociație, plăteam 15 mp trecea ...

Eu eram scăzut la căldură de Asociație plăteam 15 mp trecea țeavă prin casa,Asociația îmi zice adu furnizorul sa constate că nu ai căldură să facă proces verbal să plătești 15 mp,
Reprezentantul furnizorului cu Președintele au pus mîna pe țeavă tur retur urca apa rece la căldură,mi-am schimbat caloriferul ptr repartitor Asociația îmi zice daca caloriferul e cald plătești normal căldură va face verificări sa vina in casa.
Președintele cu administratorul trebuie să facă proces verbal mi-am schimbat caloriferul nu e cald,sau sa țină cont de procesul verbal al furnizorului nu am căldură,
Cum va proceda.
Cel mai recent răspuns: Magie1 , utilizator 04:44, 18 Octombrie 2022
Nu am inteles nimic....erati debransat legal si plateati doar tevile ?
Sau ca nu s-a dat drumul la incalzire si nu aveti caldura?
Țevile reci sunt in casa apa urca rece și am platit numai țevile pina am schimbat caloriferul ptr repartitor și asociația vrea să verifice dacă am căldură la calorifer nu mai pun repartitor procesul verbal furnizor scrie țevile reci au constatat și caloriferul la ce temperatura sa fie cald el e rece.
Asociația trebuie să facă proces verbal de constate am schimbat caloriferul nu e cald nu poate să mă treacă la plata aiurea e un proces verbal coloana nu e schimbata.

vali m a scris:

Nu am inteles nimic....erati debransat legal si plateati doar tevile ?
Sau ca nu s-a dat drumul la incalzire si nu aveti caldura?

Prezentarea dv este total neclara
mi-am schimbat caloriferul ptr repartitor

Cine v-a sfatuit sa inlocuiti caloriferul?
Legea in vigoare obliga pana la 30 .12.2022 instalarea de aparate individuale de contorizat consum utilitati iar guvernantii au hotarat ca pana in 2027 toti consumatorii racordati la sostemul centralizat de alimentare cu agent termic sa instaleze aparate indiivduale cu citire radio
La inlocuirea actualelor aparate individuale cu cele impuse veti schimba din nou caloriferul??

Un tabel sa semnat la Asociație și e putini care vor repartitoare dar firma nu instalează nu e 80%
din locatari de acord cu instalarea.
În situația asta ce este de făcut cu asociația.
ynocentta a scris:

Prezentarea dv este total neclara
mi-am schimbat caloriferul ptr repartitor

Cine v-a sfatuit sa inlocuiti caloriferul?
Legea in vigoare obliga pana la 30 .12.2022 instalarea de aparate individuale de contorizat consum utilitati iar guvernantii au hotarat ca pana in 2027 toti consumatorii racordati la sostemul centralizat de alimentare cu agent termic sa instaleze aparate indiivduale cu citire radio
La inlocuirea actualelor aparate individuale cu cele impuse veti schimba din nou caloriferul??



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 121/2014 "repartitoare obligatorii" mimi1967 mimi1967 Buna ziua. Cum putem sa ne opunem legii care ne obliga sa ne punem repartitoare individuale pentru caldura. Avand in vedere ca si contoarele de apa rece si ... (vezi toată discuția)
Pot sa-mi pun singur contor la caldura chiar daca asociatia nu ... camelllia camelllia Pot sa-mi pun singur contor la caldura chiar daca asociatia nu are niciun gand? Stiu ca e obligatoriu de la 1 ian. si ei zic ca nu stiu nimic(=nu vor). (vezi toată discuția)
Repartitoare ultimul etaj arsenik33 arsenik33 Locuiesc la etajul 10 si ma confrunt cu diverse probleme. Cea mai recenta e ca asociatia de proprietari a propus efectuarea unui bypass la caloriferele celor ... (vezi toată discuția)