Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu pt nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu pt nastere

buna ziua. sunt angajata in 2 locuri de munca si am nascut de curand. doresc sa fac o cerere la ambele locuri de munca pt acordarea acelui salariu ajutor, corespunzator unui salariu mediu pe unitate. la unul din locurile de munca sunt angajata ca un sfert de norma. as dori sa va intreb daca in aceste conditii la acest al doilea loc de munca voi primi numai un sfer din acel salariu mediu pe unitate care se da cand nasti, si nu unul intreg. multumesc
CCMUNN nu face distinctie intre CIM cu full-time sau part-time.
adica ar trebui sa iau din ambele locuri de munca un salariu intreg?;
Adica da.

Bucurati-va de ei si de noul sufletel.
Sa va traiasca si sa fie norocos/norocoasa!
In CCM unic la nivel national 2007-2010 aveti urmatoarea prevedere legala:

Art. 66. - (1) În cazul în care salariata se află în concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumită perioadă, diferenţa dintre salariul de bază individual avut şi indemnizaţia legală la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata căreia să acordă compensarea va fi stabilită prin contractele colective de muncă la nivel de unitate, dar nu mai puţin de 6 săptămâni.
(3) Diferenţele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.
angel 2007 puteti va rog sa imi dati mai multe detalii sau sa imi explicati putin, ca nu prea inteleg. multumesc anticipat