Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... avansare in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

avansare in perioada de proba

Un salariat este angajat pe o functie de executie cu perioada de proba de 30 de zile. In acest interval se decide avansarea lui in functia de director. Este legal? Daca da, i se acorda o noua perioada de proba sau ramane sa expire perioada acordata initial.
Prin avansare se modifica CIM prin act aditional. In acesta se poate stipula daca se elimina perioada de proba etc. Se poate modifica orice punct cu care partile sunt de acord, in limitele legii.
1. Avansarea se face prin incheierea unui act aditional de modificare a functiei.

2. Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie , potrivit art.32 alin.2 C.mun.