Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata pensie

Am primit decizia de pensie pe care scrie ca pensia e din luna aprilie iar punerpunerea in plata se face cu acelasi luna. Pana cand a venit decizia eu am mai lucrat. Acum fiind in concediu medical deci inca nu am cerut lichidarea. Urmeaza sa o fac când mi se incheie concediu medical. Intrebarea mea este de cand se face plata pensiei, din luna aprilie sau din luna cand imi fac lichidarea. Multumesc
Este vorba de pensionare la limita de varsta sau anticipata ?
Pensie la limita de varsta. Grupa 1 vechime 23 ani, varsta 46 ani
Daca este vorba de pensie la limita de varsta, atunci incetarea CIM are loc, de drept, la data indeplinirii conditiilor de pensionare la limita de varsta. Continuarea activitatii dupa aceasta varsta se poate face numai dupa incheierea unui nou CIM, care poate fi chiar cu data pensionarii.
Codul Muncii

Aici va incadrati:

Art. 56.
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:

c)............... la data comunicării deciziei de pensie în cazul................................................. pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare;