Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Drepturile tatalui
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Drepturile tatalui

Buna ziua , va cer din nou ajutorul ...O sa pun in comentariu despre ce am vorbit data trecuta , sa se inteleaga mai bine .Acum completez cu ceea ce vreau sa stiu ...Mama fetei a plecat cu fata in alta tara , din cate mi-a zis o cunostiinta de-a ei , a plecat cu fata pentru ca stia ca urmeaza sa venim in tara si are de gand sa revina dupa ce plecam noi iar ..Voiam sa vedem si noi fata , si cum am zis vom merge sa vedem ce s-a mai intamplat cu dosarul ...Dar acum ce se va intampla .Daca ea e plecata cu fata , pfff nu-mi vine sa cred ca s-a intamplata asta
Buna ziua va rog frumos sa ma ajutati .Sotul meu are un copil dintr-un concubinaj , ideea e urmatoarea .Sotul meu a recunoscut copilul insa mama copilului nu vrea sa-l treaca in certificat ca tata , refuza sa-i arate fata .In 3 ani de zile doar de 3 ori a vazut-o ( sotul meu are serviciu in strainatate , macar atunci cand vine s-o vada ) Ii plateste pensia alimentara ,cand am mers la ea ( de 3 ori ) ii duceam mereu cate ceva , chiar si individei ( in fine ) ....Ce drepturi are el ca tata , refuz sa cred ca nu are dreptul sa vada fata, plus de asta am rugat-o frumos pe mama fetei sa ne-o dee si noua macar 2 zile ( macar atat ) eu tin enorm la fata , imi pare foarte rau de ea si de multe ori plang cand nu pot s-o vad , eu am un copil ( nu fac diferente intre el si fata chiar daca fata e doar a sotului -ma refer la sange ) Ajutati-ma .Ce sa fac ? Sotul vrea si el sa vada fata mai des , plus ca mama nu are conditii pentru fata ( dar asta e alta poveste ) doar vreau sa stiu unde trebuie sa apelez ,ce sa facem mai intai ca sotul sa aibe si el drepturi , sa poata sa vada fata , sa o luam la noi ( macar 2 zile ) nu cer mai mult .multumesc anticipat
Cum e fata lui, a recunoscut-o dar nu e trecut in acte? Recunoasterea se face la un notar sau la starea civila. Daca nu este trecut in certificatul de nastere a copilului la rubrica tata, e clar, nu are niciun drept asupra acelui copil. Ca plateste de buna voie o asa zisa pensie alimentara, iar e treaba lui atata timp cat legiuitorul nu a stabilit acest lucru. Se presupune ca face acte de caritate. Daca nu figureaza in actul de nastere al copilului sa mearga la notar si sa recunoasca de buna doie, voluntar, copilul. Notarul o sa trimita declaratia de recunoastere la starea civila astfel ca tatal sa fie trecut in registrul de nastere, in actul copilului. Mama va fi obligata sa primeasca un alt certificat pentru copil in care tatal sa fie trecut. Apoi tatal se duce la judecatorie si solicita sa-i fie fixate perioada de vizita, vacante, pensie alimentara si domiciliul copilului. Tot acolo va demonstra conditiile de care dispune pentru cresterea si educarea copilului sau.
Justitiarul711, utilizator
Ohh am mai raspuns si data trecuta .Ea l-a dat pe el in judecata pentru pentru pensia alimentara , nicidecum pentru a recunoaste fata .Sa ma fac inteleasa ea a vrut doar sa-i plateasca pensia nu sa-l si treaca in certificat .A zis ca daca vrea sa fie trecut ca tata s-o dee el in judecata apoi .Deci sotul meu plateste pensia alimentara pe care judecatorul a zis-o .Trebuiau sa mearga sa faca testul Adn, cum al meu sot nu avea bani a recunoscut fata , in fata judecatorului , astfel judecatorul l-a pus sa plateasca pensia alimentara si cheltuielile ei de judecata .Sper ca intelegeti .Apoi sotul i-a zis ei ca vrea sa fie si el trecut ca tata , din moment ce ii plateste .Ea a plecat cu mult inainte sa nasca , s-a combinat cu altul , de aceea sotul meu nici nu a stiut cand a nascut , cand a trecut fata s.a.m.d
Si ea nu-l lasa sa vada fata , nu-l lasa s-o ia macar 2 zile la el , ea vrea doar sa-i plateasca pensia alimentara insa sa nu aibe nici un drept asupra fetei ...Sotul meu la procesc ( cand au avut procesul , adica acum 3 ani ) nu a avut avocat , era doar el , ea a avut , pe sotul meu nu l-a luat nimeni in seama , doar statea si asculta ..
Daca intarziem 1 saptamana cu plata , merge repede la politie , cand ii spune sotul sa ii dea si lui fata zice ca e doar fata ei..Voiam sa stiu acum ca a plecat cu fata , noi oricum mergem la judecatorie , ce se poate face ? Adica daca ea nu e in tara