Forum Discuţii juridice Executare silită poprire/i la part time
Discuție deschisă în Executare silită

poprire/i la part time

Buna ziua,
pot efectua retinerea a 1/3 sau 1/2 daca este incadrat cu 4 ore si un salariu brut de 750 lei?
Se poate popri din suma ce depaseste 1/2 din salariul minim net pe economie. Adica ce primiti peste 532 lei se poate retine ca poprire.
Din 750 scădeți 532,50 și doar rezultatul obținut aveți dreptul să-l rețineți, potrivit art. 729 NCPC.
@dapix
750 lei e brutul ,din net se scad 532,5 lei si diferenta se poate popri.