Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... liberarea conditionata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

liberarea conditionata

Buna ziua! Am un prieten care este condamnat iar pe data de 19.07.2017 s-a inregistrat dosarul pe a beneficia de liberarea conditionata.La data de 31.08.2017 este chemat in instanta-exista vre-o cale de atac pt a intra in instanta mai repede
Pe 15 septembrie ar trebuii sa se elibereze, iar daca termenul de liberare conditionata este fixat pe 31.08 prea mult nu o sa-l ajute. multumesc
Poate formula o cerere pentru preschimbarea termenului de judecată.
Art. 353 alin. 10 C.pr.pen.
(10) Completul învestit cu judecarea unei cauze penale poate, din oficiu sau la cererea părților ori a persoanei vătămate, să preschimbe primul termen sau termenul luat în cunoștință, cu respectarea principiului continuității completului, în situația în care din motive obiective instanța nu își poate desfășura activitatea de judecată la termenul fixat ori în vederea soluționării cu celeritate a cauzei. Preschimbarea termenului se dispune prin rezoluția judecătorului în camera de consiliu și fără citarea părților. Părțile vor fi citate de îndată pentru noul termen fixat.

Va multumesc!Foarte folositor raspunsul dumneavoastra!