avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... preschimbare termen
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

preschimbare termen

in penal poti cere preschimbarea termenului de judecata??
imi poate indica cineva articolul?
Cel mai recent răspuns: actoru_vlad , utilizator 13:58, 7 Aprilie 2011
Da in temeiul art.291 al.3 indice 1 c.proc.pen.

in temeiul art.291 al.3 indice 1 c.proc.pen??
nu prea sunt lamurita pentru ca art mentionat nu pare sa aiba legatura cu preschimbarea...

sper sa nu gresesc ...


Iata textul :
Completul investit cu judecarea unei cauze penale poate, din oficiu sau la cererea partilor, sa preschimbe primul termen sau termenul luat in cunostinta cu respectarea principiului continuitatii completului in situatia in care din motive obiective instanta nu isi poate desfasura activitatea de judecata la termenul fixat ori in vederea solutionarii cu celeritate a cauzei.
Preschimbarea termenului se dispune prin rezolutia judecatorului, in camera de consiliu si fara citarea partilor. Partile vor fi citate de indata pentru noul termen fixat.

unde pot gasi pe net textul actualizat al codului de procedura penala?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Liberarea conditionata ionut_ghi ionut_ghi Buna ziua! Am un prieten care este condamnat iar pe data de 19.07.2017 s-a inregistrat dosarul pe a beneficia de liberarea conditionata.La data de 31.08.2017 ... (vezi toată discuția)
Procedura de citare oltul oltul daca nu am fost prezent in ultimul termen (penal) dar am avut avocat angajat si ea a fost prezenta,nu am primit citatie....pot sa zic ca am termen in ... (vezi toată discuția)