Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Dosar cerere compensatii cet romani din Basarabia ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Dosar cerere compensatii cet romani din Basarabia blocat timp de 11ani

Buna ziua

In anul 2006 bunica mea , refugiata din Basarabia a depus un dosar cu cerere despagubiri pentru bunurile propietate personala ramase in Basarabia , Bucovina si Tinutul Hertei.Dosarul a fost completat cu actele cerute de Comisia Municipului Bucuresti pt aplicarea lg nr 9/1998 si a lg nr 290/2003 continand atat inscrisuri doveditoare ale propietatilor reclamate cat si probe cu martori .In 2017 dupa 11 ani , la petitia inaintata de catre bunica mea , in care se cereau informatii privind starea dosarului i s a raspuns ca citez ,,nu se poate aproxima perioada in care dosarul dvs va face obiectul analizei Comisiei ,, desi conf lg 290/2003 alin 2 se specifica ca hotararile Comisiei privind recunoasterea drepturilor si acordarea despagubirilor precum si analiza dosarelor se realizeaza in cel mult 6 luni de la inregistrarea cererilor

In aceasta situatie va rog respectuos sfatuiti ma ce demers sa fac pt a grabi ssolutionarea dosarului .De asemenea as dorii sa reclam activitatea acestei Comisii , unde ma pot adresa

Va multumesc anticipat
Termenul de 6 luni nu mai este valabil. Oricum el nu a fost respectat niciodata.
Odata cu intrarea in vigoarea a Legii 164/2014, s-au acordat noi termene, in functie de numarul de dosare al fiecarei comisii. Comisia Bucuresti, care are peste 1000 de cereri, are termen de 36 de luni calculat de la 1 ianuarie 2015.