Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se plateste dublu munca sambata -duminica?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se plateste dublu munca sambata -duminica?

daca salariatul lucreaza in ture de cate 2 nopti la serv si 2 zile liber , avand dreptul la zile libere dar in functie de cum intra in tura nu picau intotdeauna samabata si duminica.
pt zilele de sambata si duminica ii platesc dublu?
[ link extern ]
Codul Muncii reglementeaza si aceasta situatie!
:)
In acest caz eu platesc numai daca se depaseste numarul de ore normale ale lunii. In rest asa este programul, inscris si in CIM.
daca se lucreaza la tura si liberele nu pot fi efectuate sambata sau duminica salariatul poate beneficia de un spor la salariu de baza care se negociaza fie prin cim fie prin contractul colectiv de munca la nivel de societate