Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire cont economii pt copii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire cont economii pt copii

Buna ziua
Imi puteti comunica va rog daca sumele din contul de economii deschis pe numele copilului minor și unde sunt împuternicit pot fi poprite?
Multumesc anticipat!
O zi plăcută
Florin
NU. Pot fi poprite conturile care sunt pe numele celui executat silit.
Multumesc mult pt raspunsul prompt!
Dacă minorul are peste 14 ani, și este titular de cont, nu poate fi executat el silit pentru datoriile dvs.
Minorii sub 14 ani nu pot fi titulari de cont bancar.
Buna ziua băiatul are 17 ani și are cont pt bursa profesionala. Azi am primit de la banca ca să făcut proprie pe contul băiatului de 1000 de lei de la Anaf. Este posibil asa ceva ținând cont ca este minor?