Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil si stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil si stimulent de insertie

Din cele ce am aflat pana acum clar, mama are CIC timp de 2 ani cu plata indemnizatiei de la stat, cu urmatoarea conditie: tatal face minim o luna de CIC (uzual ultima luna). Daca tatal nu ia CIC, se plateste indemnizatia cu luna mai putin.

Daca mama (care este in CIC) se intoarce la munca cu 2 luni inainte de expirarea CIC, poate sa primeasca stimulent de insertie pana face copilul 3 ani. (nu discutam de situatiile speciale cu handicap, etc).

Actualmente indemnizatia este aprox 1200 RON, iar stimulentul 650 RON.

Intrebari:
1) daca tatal ia CIC, indemnizatia pe ultima luna se plateste tatalui sau tot mamei? (conteaza doar dpdv al bancii la care ajung banii, nu vorbim de familii dezbinate)

2) daca mama se intoarce la munca cu 2 luni inainte si depune cerere de stimulent, iar tatal trebuie sa mai ia CIC?

3) daca mama se intoarce la munca cu 2 luni inainte si depune cerere de stimulent, iar tatal ia ultima luna de CIC, ce se plateste si cui?
a) luna 23 stimulent mamei; luna 24 stimulent mamei; luna 25 stimulent mamei
b) luna 23 indemnizatie mamei; luna 24 indemnizatie mamei; luna 25 stimulent mamei
c) luna 23 indemnizatie mamei; luna 24 indemnizatie tatalui; luna 25 stimulent mamei
d) alta combinatie ?

Multumesc.
1) daca tatal ia CIC, indemnizatia pe ultima luna se plateste tatalui sau tot mamei? (conteaza doar dpdv al bancii la care ajung banii, nu vorbim de familii dezbinate)

Se plateste tatalui.

2) daca mama se intoarce la munca cu 2 luni inainte si depune cerere de stimulent, iar tatal trebuie sa mai ia CIC?

atal copilului nu este obligat sa solicite asa ceva .Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.

3) daca mama se intoarce la munca cu 2 luni inainte si depune cerere de stimulent, iar tatal ia ultima luna de CIC, ce se plateste si cui?

Mama va lua stimulent pentru luna 23 si tatal indemnizatie pentru luna 24.
Pentru situatia in care mama revine cu 60 de zile la munca , dar tatal nu isi ia CIC(desi indeplineste conditiile legale ), se mai plateste indemnizatia aferenta mamei ultima luna din CIC (luna 22 ) sau se scade acea luna pentru ca tatal nu si-a luat ?Adica mama trebuie sa se intoarca cu 90 de zile mai devreme pentru a nu pierde din banuti in cazul in care tatal nu isi ia CIC-ul ?
georgeta_sorlea, utilizator
@ georgeta_sorlea

Nu se mai plateste indemnizatia pentru CCC mamei pe durata celor 60 de zile, daca se doreste a se primi stimulent de insertie.

Tatal copilului indeplineste conditiile prevazute de lege pentru a primi indemnizatia CCC?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Tatal indeplineste conditile pentru indemnizatie , dar va renunta sa isi ia 1 luna. Caz concret copil nascut 05.01.2016 . Cei de la Asistenta sociala mi-au spus ca trebuie sa ma intorc pe 05.11.2017 cel tarziu pentru a beneficia de stimulent, dar in cazul in care tatal nu isi ia CIC indemnizatia aferenta lunii octombrie nu se va mai platii caci e considerata luna in care ar fi trebuit sa stea tatal .
Trebuia sa va intoarceti inainte de 05.11.2017 la munca.

Odata cu revenirea la munca, plata indemnizatiei pentru mama se va suspenda incepand cu data revenirii . chiar daca tatal intra sau nu in CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic