Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

As vrea sa imi aduc prietenul sa lucreze in România. El este din Tunisia. Cum sa procedez si daca stie cineva o firmă la Ploiesti sau Bucuresti
Ii trebuie aviz de angajare .

Detalii
[ link extern ]
O sa va zic in mare parte povestea si vreau sa ma ajutați ce trebuie sa fac,unde trebuie sa merg si ce acte am nevoie. Iubitul meu este din Tunisia si vrem sa facem nunta cat de curând ca el să se mute in România si sa isi găsească un servici. Stiind ca e musulman e foarte greu
In primul rand trebuie gasit un angajator care sa-l angajeze (persoanele cu cetățenia unui stat non-UE pot fi angajate pe teritoriul României la un singur angajator)

In al doilea rand, trebuie să se obțină un aviz de angajare de la formațiunile teritoriale ale I.G.I. din județul în care are sediul social angajatorul respectiv. Pentru a face acest lucru se depun o serie de documente și se plătesc anumite taxe.

In al treilea rand, după obținerea respectivului aviz, angajatorul trebuie să trimită acest document angajatului, care la rândul lui este obligat să obțină viza de lungă ședere pentru angajare .

Daca prietenul dvs este titular al dreptului de şedere temporară pentru reîntregirea familiei în calitate de membru de familie al unui cetăţean român, atunci se poate angaja fara aviz de angajare.