avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dupa obtinerea vizei tip D VF pentru reintregirea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dupa obtinerea vizei tip D VF pentru reintregirea familiei

Buna seara, am si eu cateva intrebari daca se poate. Eu si sotul meu ne.am casatorit in tara lui, Albania. Aici am depus toate actele, am scos certificatul romanesc si am depus pentru viza dip D pentru reintregirea familiei, care o vom avea peste doua saptamani, avand in vedere ca el nu a avut niciodata probleme cu legea si nu a fost dat afara din nici o tara, are pasaportul biometric, si ni sa spus ca nu avem nici un fel de probleme. Am tradus supralegalizat si apostilat toate actele. Noi acum vrem sa mergem in Romania, si am intrebat ce trebuie sa facem odata ce ajungem acolo, dar singurul raspuns pe care l.am obtinut a fost sa ne interesam la politie. Trebuie sa mergem la biroul pentru emigrari? Unde si de ce acte mai am nevoie pentru ai face cartea de resedinta, si daca se poate un cat timp o va obtine? Eu in luna martie va trebui sa plec pentru cateva zile in Italia cu sotul la nunta verisoarei mele, si imi doresc foarte mult ca sotul sa vina cu mine pentru ca sunt martora ei. Va rog frumos daca se poate sa ma lamuriti si pe mine, sunt doua luni de cand tot alergam dupa acte si sunt disperata. Multumesc frumos.

Avizarea cererii de reîntregirea familiei

Primul pas pentru a vă aduce familia în România constă în obţinerea avizului IGI. Pentru aceasta trebuie să depuneţi o serie de documente la formaţiunile teritoriale ale Inspectoratului General pentru Imigrări din judeţul în care locuiţi. Iată lista acestor documente:

a. cerere;

b. certificatul de căsătorie/certificatul de naștere sau după caz, dovada legăturii de rudenie, eliberate de autoritățile competente, traduse şi supralegalizate sau apostilate în conditțile legii;

c. declaraţia în formă autentică, din care să reiasă că membrii de familie vor locui împreuna cu dumneavoastră;

d. copia documentului care atestă dreptul dvs. de şedere pe teritoriul României;

e. dovada deţinerii legale a spaţiului de locuit pentru o locuinţă declarată normală pentru o familie similară în România;

f. dovada mijloacelor de întreţinere;

g. dovada asigurării în sistemul de asigurări sociale de sănătate a dumneavoastră;

h. declaraţia scrisă a persoanei care deține împreună cu sponsorul custodia comună a copilului minor pentru care se solicită reîntregirea familiei, din care să rezulte consimţământul ca acesta să locuiască împreună cu sponsorul pe teritoriul României;

i. copia documentului de călătorie al membrului de familie pentru care se solicită reîntregirea familiei;



Cererea de reîntregire a familiei se aprobă dacă sunt îndeplinite următoarele condiţii:

a) nu există o stare de bigamie sau de poligamie;

b) solicitantul deţine un spaţiu de locuit considerat normal pentru o familie similară din România;

c) solicitantul posedă mijloace de întreținere, pe lângă cele necesare pentru propria întreținere potrivit legii, în cuantum corespunzător salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată pentru fiecare membru de familie;

d) persoana pentru care se solicită reîntregirea familiei trebuie să îndeplinească urmatoarele condiţii:

- să posede un document valabil de trecere a frontierei de stat, care este acceptat de statul român;

- să nu fie inclusă în categoria persoanelor împotriva cărora s-a instituit măsura interzicerii intrării în România sau care au fost declarați indezirabili;

- nu prezintă un pericol pentru apararea şi siguranţa națională, ordinea, sănătatea ori morala publică.

Soluţionarea cererii se face în termen de maximum 3 luni de la data depunerii. Răspunsul îl veţi primi în scris, iar dacă cererea a fost aprobată veţi transmite comunicarea membrilor de familie care o vor prezenta la misiunea diplomatică sau la oficiul consular, în termen de 60 de zile de la data emiterii împreună cu cererea de acordare a vizei de lungă şedere pentru reîntregirea familiei.

Următorul pas este obținerea vizei de lungă şedere pentru reîntregirea familiei, de la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României din statul în care membrii dumneavoastră de familie au reședinţa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soție romană cu soț american vrem sa ne mutam in romania Diana-didi Diana-didi Care este procedura pentru ca soțul meu sa poată locui in România? Ce documente sunt necesare și de unde le putem obține? Noi deja avem certificat de ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu cetatean albanez anny-marry anny-marry buna ziua!as vrea sa stiu care sunt pasii si actele necesare ptr o casatorie in romania cu un cetatean albanez.si daca acesta facandu-i domiciliul in romania ... (vezi toată discuția)
Acte necesare viza termen lung si reintregirea familiei,rezidenta permanenta in romania ptr dominicani dupa casatorie GeorgianaDutu GeorgianaDutu Buna seara, Sunt casatorita cu un cetatean Dominican din August 2013 si momentan locuim in Rep Dominicana unde a avut loc si cununia civila . Am dorii sa ... (vezi toată discuția)