Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotarare judecatoreasca, parerea mea gresita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotarare judecatoreasca, parerea mea gresita

Buna seara! Ma macina de cateva zile o problema. In luna aprilie am hotarat sa-l dau in judecata pe tata copilului. In inaintarea facuta catre judecatorie am specificat toate datele, el mai avand doi copii din casatoria actuala. Ce ma socat pe mine a fost faptul ca o instanta nu este la curent cu salariu minim pe economie, respectiv 1.450 incepand cu 01.02.2017. Sentinta a fost data pe salariu de 1.250. Daca aveti bunatatea si sa-mi spune-ti si mie ce pot face in cazul acesta.
ATENTIE,
1. Pensia de intretinere se calculeaza la salariul minim NET nu brut!
2. Instanta nu este cabinet de contabilitate ci instanta de judecata. valoarea veniturilor se indica de catre reclamant si se si probeaza.
Salariul minim net este în prezent 1065 lei.
1250 lei este peste salariul minim net, tata copiilor având un salariu brut undeva la 1750 lei.
Dar pensia copiilor se raportează la NET, cum vi s-a spus mai sus, nu la brut.
Tatăl e angajat?
Ați obținut o hotarare? Ce scrie mai exact în dispozitivul hotararii?
gi-jane2, moderator