avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii - angajare elev 19 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii - angajare elev 19 ani

Va rog sa fiti amabili sa-mi spuneti urmatoarele: 1. daca un elev de cls a XII-a (implineste 19 ani in luna mai) se poate angaja cu norma intreaga [i s-a spus ca doar cu jumatate de norma cf legii]; 2. daca se angajeaza, mai beneficiaza de alocatia de stat pentru copii?; 3. daca se angajeaza, mai beneficiaza de pensia de intretinere de la tata (acordata pana la terminarea studiilor)?; 4. care este, in prezent, salariul minim brut pe economie [i s-a spus 1100 lei]? Multumesc anticipat pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: eliluise , utilizator 21:37, 29 Martie 2017
1. Persoana in cauza poate fi angajata cu norma intreaga.

2. Nu va mai beneficia de pensia de intretinere. Detalii gasiti aici :
Cumul pensie de intretinere si salariu
www.avocatnet.ro/content/for...

3. Salariul minim brut pe economie este de la 01.02.2017 in cuantum de 1450 lei lunar (aprox. 1065 lei net)
Ultima modificare: Luni, 27 Martie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mii de multumiri pentru raspuns si promptitudine. Inteleg eu ca nu va mai beneficia nici de alocatia de stat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare judecatoreasca, parerea mea gresita adorama adorama Buna seara! Ma macina de cateva zile o problema. In luna aprilie am hotarat sa-l dau in judecata pe tata copilului. In inaintarea facuta catre judecatorie am ... (vezi toată discuția)
Salariul minim pe economie Kyrcea Kyrcea Buna ziua. Lucrez la o firma de paza cu contract pe 3 luni cu varianta de prelungire si as dori sa stiu daca de la 1 februarie trebuie sa scrie pe contract ... (vezi toată discuția)
Grila salarizare crisfloriana crisfloriana Buna seara. Lucrez intr-o companie nationala de 10 ani, cu norma intreaga, in grila de salarizare fiind incadrata la clasa 6, iar dupa ultima marire la 1 ... (vezi toată discuția)