Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii - angajare elev 19 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii - angajare elev 19 ani

Va rog sa fiti amabili sa-mi spuneti urmatoarele: 1. daca un elev de cls a XII-a (implineste 19 ani in luna mai) se poate angaja cu norma intreaga [i s-a spus ca doar cu jumatate de norma cf legii]; 2. daca se angajeaza, mai beneficiaza de alocatia de stat pentru copii?; 3. daca se angajeaza, mai beneficiaza de pensia de intretinere de la tata (acordata pana la terminarea studiilor)?; 4. care este, in prezent, salariul minim brut pe economie [i s-a spus 1100 lei]? Multumesc anticipat pentru ajutor.
1. Persoana in cauza poate fi angajata cu norma intreaga.

2. Nu va mai beneficia de pensia de intretinere. Detalii gasiti aici :
Cumul pensie de intretinere si salariu
www.avocatnet.ro/content/for...

3. Salariul minim brut pe economie este de la 01.02.2017 in cuantum de 1450 lei lunar (aprox. 1065 lei net)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mii de multumiri pentru raspuns si promptitudine. Inteleg eu ca nu va mai beneficia nici de alocatia de stat?