avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pierdut carte identitate, vreau s-o anulez
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pierdut carte identitate, vreau s-o anulez

Ce trebuie facut?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:22, 26 Iulie 2017
În termen de 15 zile de la pierderea actului de identitate, cetăţeanul este obligat să solicite eliberarea unei noi cărţi de identitate.

Acte necesare pentru emiterea unui nou act de identitate, pierdut ori furat:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate şi cartea de alegător, dacă este cazul;
- certificatul de naştere şi certificatul de căsătorie, după caz, original şi copie;
- certificatul/hotărârea de divorţ, după caz, original şi copie;
- certificatul de deces al soţului/soţiei decedat/decedate, în cazul soţului supravieţuitor, original şi copie;
- certificatele de naştere ale copiilor cu vârsta mai mică de 14 ani, original şi copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu şi, după caz, cel cu care se face dovada adresei de reşedinţă, original şi copie;
- dovada eliberată de unitatea de poliţie unde a fost reclamat furtul, dacă este cazul;
- un document emis de instituţii sau autorităţi publice - paşaport, permis de conducere, legitimaţie de serviciu, livret militar ori diplomă de absolvire a unei instituţii de învăţământ, cu fotografie de dată recentă, original şi copie;
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 le).

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberarea actului de identitate la pierderea, furtul, distrugerea sau deteriorarea actului de identitate detinut anterior Ares-3 Ares-3 [b]Documente necesare[/b] - cererea pentru eliberarea actului de identitate; - actul de identitate si cartea de alegator,in cazul deteriorarii; - ... (vezi toată discuția)
Buletin pierdut AdrianG1954 AdrianG1954 Daca mi-am pierdut buletinul, si am alta resedinta decat cea din bulatin ( flotant ) pot sa-mi fac bulatinul la politia din localitaea de resedinta sau trebuie ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate pierduta ella2010 ella2010 cum trebuie s a procedez pentru a obtine o noua carte de identitate [pierduta] ,ce acte trebuie sa duc si unde? multumesc (vezi toată discuția)