Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pierdut carte identitate, vreau s-o anulez
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pierdut carte identitate, vreau s-o anulez

Ce trebuie facut?
În termen de 15 zile de la pierderea actului de identitate, cetăţeanul este obligat să solicite eliberarea unei noi cărţi de identitate.

Acte necesare pentru emiterea unui nou act de identitate, pierdut ori furat:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate şi cartea de alegător, dacă este cazul;
- certificatul de naştere şi certificatul de căsătorie, după caz, original şi copie;
- certificatul/hotărârea de divorţ, după caz, original şi copie;
- certificatul de deces al soţului/soţiei decedat/decedate, în cazul soţului supravieţuitor, original şi copie;
- certificatele de naştere ale copiilor cu vârsta mai mică de 14 ani, original şi copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu şi, după caz, cel cu care se face dovada adresei de reşedinţă, original şi copie;
- dovada eliberată de unitatea de poliţie unde a fost reclamat furtul, dacă este cazul;
- un document emis de instituţii sau autorităţi publice - paşaport, permis de conducere, legitimaţie de serviciu, livret militar ori diplomă de absolvire a unei instituţii de învăţământ, cu fotografie de dată recentă, original şi copie;
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 le).

[ link extern ]