Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Noile reglementari privind salarizarea functionarilor ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Noile reglementari privind salarizarea functionarilor publici din adm locala

Avand in vedere ca Legea cadru nr. 284/2010 a fost abrogata si reincadrarea functionarilor publici cu 1 iulie- se face fara clase de salarizare, cum se acorda cele 5 clase prevazute in L.208. art. 26.(6) "Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, persoanele autorizate beneficiază de o majorare a salariului de bază avut, corespunzător celor 5 clase de salarizare succesive
suplimentare multiplicat cu procentul prevăzut la art. 10 alin. (5) din Legea-cadru nr. 284/2010,cu modificările şi completările ulterioare." Multumesc
Potrivit art. 10, alin.(4) din Legea 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice, "Tranşele de vechime în muncă în funcţie de care se acordă cele 5 gradaţii, precum şi cotele procentuale corespunzătoare acestora, calculate la salariul de bază avut la data îndeplinirii condiţiilor de trecere în gradaţie şi incluse în acesta, sunt următoarele:
  a) gradaţia 1 - de la 3 ani la 5 ani - şi se determină prin majorarea salariului de bază prevăzut în anexele la prezenta lege cu cota procentuală de 7,5%, rezultând noul salariu de bază;
  b) gradaţia 2 - de la 5 ani la 10 ani - şi se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază;
  c) gradaţia 3 - de la 10 ani la 15 ani - şi se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 5%, rezultând noul salariu de bază;
  d) gradaţia 4 - de la 15 ani la 20 de ani - şi se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază;
  e) gradaţia 5 - peste 20 de ani - şi se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază.
  (5) Gradaţia obţinută se acordă cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care s-au împlinit condiţiile de acordare.
  (6) Pentru personalul nou-încadrat, salariul de bază se determină prin aplicarea succesivă a majorărilor prevăzute la alin. (4), corespunzător gradaţiei deţinute."
Deocamdata, asa cum arata legea, nu se mai poate acorda nimic in plus pentru aceasta activitate; poate se vor lua masuri sa fie modificata legea ...