Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce inseamna ca: Instanta i-a admis, în principiu, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ce inseamna ca: Instanta i-a admis, în principiu, cererea ?

Buna ziua !

Va rog frumos sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarele:
Directorul unitatii noastre a fost dat in judecata de institutia ierarhic superioara
in legatura cu efectuarea unor plati pe care Curtea de Conturi le-a considerat nelegale.
La randul sau, ca parat, directorul a formulat o Cerere de chemare în garanţie
a altor salariati subordonati care au semnat pentru efectuarea acelor plati,
dar si a conducatorului institutiei ierarhic superioare.
In Cererea de chemare în garanţie, directorul a cerut doar
ca ceilalti sa fie chemati sa raspunda.

Instanta i-a admis, în principiu, cererea de chemare în garanţie formulată de director, pârât, în contradictoriu cu chemaţii în garanţie.

Va rog frumos sa imi spuneti:
- ce inseamna ca:
1. - Instanta i-a admis, în principiu, cererea de chemare în garanţie formulată de director, pârât, în contradictoriu cu chemaţii în garanţie ?
Daca in Cererea de chemare în garanţie, directorul a cerut doar
ca ceilalti sa fie chemati sa raspunda,
fara sa spuna daca vor raspunde impreuna
sau daca doar acestia sa raspunda,
directorul va fi exclus de la judecata - adica nu va mai raspunde,
locul fiindu-i luat de ceilalti - de chematii ingarantie,
iar institutia ierarhic superioara va ramane sa se judece in continuare
doar cu ceilalti, nu si cu directorul ?

2. - Cu calea de atac odată cu fondul cauzei ?
Ceilalti - chematii in garantie
ce cale de atac vor putea face
si cand vor putea sa faca acea cale de atac ?
Au un termen de la Incheierea de sedinta prin care
judecatorul a hotarat cele de mai sus
sau dupa ce se termina judecata la Judecatorie, cand se va da hotararea de fond ?

oanaportar, utilizator
I-a admis in principiu, înseamnă ca cei chemați in garanție vor participa cu el la proces urmând ca instanta sa se pronunțe ce si cat vor plăti.
Aceasta încheiere interlocutorie nu se poate ataca decât odată cu fondul, nu separat
Vă rog mult de tot să îmi mai spuneți:
- cei chemați în garanție ce cale de atac pot sa facă ?
- dacă reclamantul a făcut acțiunea de chemare în garanție , nu în timpul cât a fost director, ci după ce a ieșit la pensie, mai poate avea calitatea și dreptul sa cheme în garanție pe ceilalți ?
Intre fostul director, iesit la pensie, si ceilalti salariati
chemati in garantie si conducatorului institutiei ierarhic superioare
mai exista vreun raport juridic
care sa ii permita reclamantului dreptul la o asemenea actiune ?