Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura - a avut loc cercetarea fondului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura - a avut loc cercetarea fondului?

Intr-un proces cererea principala a fost respinsa pt.exceptie iar cererea de chemare in garantie formulata de reclamant fost respinsa ca neintemeiata, desi nu a fost pusa in discutie, nu s-au administrat probe. Considerentele din motivare se refera la fond, dar au fost "emise" de judecator in biroul lui.
In aceasta situatie cu privire la ch.in garantie s-a intrat sau nu in cercetarea fondului? sau mai nou in "judecata fondului"? (cea din art.297 alin.1 c.pr.civ.)
Va multumesc.
Daca solutia pronuntata de judecator cu privire la cererea de chemare in garantie antameaza fondul, atunci s-a intrat in cercetarea fondului, chiar si atunci cand cererea nu a fost supusa dezbaterii partilor sau nu s-au administrat probe.
Neacordarea cuvantului pe fond sau neadministrarea probatoriilor constituie motive distincte de desfiintare a hotararii,
nu poate fi respinsa cererea de chemare in judecata si admisa cererea de chemare in garantie. solutia data de intanta a fost legala. problema e daca intr-adevar instanta nu a pus in discutia partilor admisibilitatea cererii de admisibilitate. daca nu s-a pus in discutie cererea atunci e miotiv pt a exercita calea de atac.
Dosarul este in rejudecare fond.
In apel a fost desfiintata intreaga hotarire fara alte indicatii.
Privind cererea principala in apel s-a constatat ca in mod gresit a fost admisa exceptia.
Cu privirea la chemarea in garantie au fost incalcate principiile oralitatii, contradictorialitatii, dreptului la aparare, pr.echitabil.
Ceea ce ma intereseaza sa lamuresc este daca in rejudecare se revine sau nu din nou la prima zi de infatisare., daca mai poate fi modificata/ precizata cererea.
Am gasit jurisprudenta cum ca atunci cind instanta de fond s-a pronuntat numai pe exceptie fara a intra in cercetarea fondului se revine la prima zi de infatisare.
In speta ar insemna ca se revine cu privire la cererea principala, dar cum ramine cu chemarea in garantie?
Cererea de chemare in garantie formulata de parat se depune odata cu intampinarea, iar cand intampinarea nu este obligatorie, se depune pana la prima zi de infatisare, stabilita pentru cererea principala.
Tot inlauntrul acestui termen cererea de chemare in garantie poate fi modificata.