Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am dreptul sa imi iau copiii si sa plec?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am dreptul sa imi iau copiii si sa plec?

Bună ziua, am dreptul sa ma angajez si sa nu mai locuiesc cu soțul daca avem doi copii?Nu il mai suport nici pe el nici pe maicasa.Poate sa îmi facă rău,exista lege ?Legea cu cine tine ,cu mine sau cu el.Care sunt dezavantajele? Copiii au deocamdată tot ce le trebuie. Daca plec lucrurile se vor schimba si nu stiu daca in rău sau in mai bine.Ce sa fac sa nu incalc legea ?Nu mai vreau sa il vad .
ContSters412228, utilizator
Depinde de vârsta copiilo.bineinteles ca , in cazul unui proces va fi un Argument in favoarea lui ca ati părăsit domiciliul conjugal, mai ale s fara copii
Chiar daca am motive ?
Buna ziua,
1. Aveti dreptul sa va angajati.
2. Aveti dreptul sa va luati copii si sa plecati. NU EXISTA infractiunea de parasire a domiciliului conjugal.
3. Daca va lasati copiii la sot riscati ca la divort, cand se va stabili domiciliul minorilor, sa se stabileasca la sot.
4. Va sfatuiesc sa va angajati, sa va luati copiii si sa va mutati. Introduceti urgent actiune de divort solicitand;
- desfacerea casatoriei
- exercitarea autoritatii parintesti de ambii parinti
- stabilirea domiciliului minorilor la dumneavoastra,
- stabilirea unei pensii de intretinere pentru minori
- stabilirea unui program de vizita pentru tata.
Nu aveti NIMIC de pierdut!
Am dreptul sa angajez o bona cat timp sunt la servici?
DA, aveti acest drept!