avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am dreptul sa imi iau copiii si sa plec?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am dreptul sa imi iau copiii si sa plec?

Bună ziua, am dreptul sa ma angajez si sa nu mai locuiesc cu soțul daca avem doi copii?Nu il mai suport nici pe el nici pe maicasa.Poate sa îmi facă rău,exista lege ?Legea cu cine tine ,cu mine sau cu el.Care sunt dezavantajele? Copiii au deocamdată tot ce le trebuie. Daca plec lucrurile se vor schimba si nu stiu daca in rău sau in mai bine.Ce sa fac sa nu incalc legea ?Nu mai vreau sa il vad .
Ultima modificare: Vineri, 28 Iulie 2017
ContSters412228, utilizator
Depinde de vârsta copiilo.bineinteles ca , in cazul unui proces va fi un Argument in favoarea lui ca ati părăsit domiciliul conjugal, mai ale s fara copii
Chiar daca am motive ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
1. Aveti dreptul sa va angajati.
2. Aveti dreptul sa va luati copii si sa plecati. NU EXISTA infractiunea de parasire a domiciliului conjugal.
3. Daca va lasati copiii la sot riscati ca la divort, cand se va stabili domiciliul minorilor, sa se stabileasca la sot.
4. Va sfatuiesc sa va angajati, sa va luati copiii si sa va mutati. Introduceti urgent actiune de divort solicitand;
- desfacerea casatoriei
- exercitarea autoritatii parintesti de ambii parinti
- stabilirea domiciliului minorilor la dumneavoastra,
- stabilirea unei pensii de intretinere pentru minori
- stabilirea unui program de vizita pentru tata.
Nu aveti NIMIC de pierdut!
Am dreptul sa angajez o bona cat timp sunt la servici?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
DA, aveti acest drept!

Alte discuții în legătură

Parasirea domiciliului conjugal impreuna cu minorii, fara consimtamantul tatalui Augusta2010 Augusta2010 Cum poate proceda un tata daca sotia si mama copiilor lui pleaca de acasa luand si cei doi copii minori, fara stirea si consimtamantul lui? Catre ce institutie ... (vezi toată discuția)
Separarea in vederea divortului aqwszx aqwszx Buna seara, Speta: Familie cu 2 copii. Mama vrea sa divorteze. Tatal nu e de acord. Mama a depus actele pentru divort si vrea sa paraseasca domiciliul ... (vezi toată discuția)
Divort ContSters139145 ContSters139145 Va rog sa-mi spuneti cum pot parasi domiciliul conjugal in situatia in care sunt casatorita, am 2 copii, de 8, respectiv 13 ani si doresc sa nu mai ... (vezi toată discuția)