Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie dupa divort

Buna ziua. am un copil de 1 an, sunt casatorita de 1 an si o luna. Nu ma mai inteleg cu sotul si am decis sa divortam. Sotul a avut implicare 0 in cresterea copilului, e mai tot timpul iesit cu baietii, iar cand ajunge acasa nu petrece timp cu ea. Plus de cateva luni a devenit violent , tipa in fata copilului, tranteste, arunca. I-am zis ca vreau sa divortam, si ma ameninta ca imi ia copilul. Nu vreau sa ramana cu el, sau sa stea fostul sot cu copilul fara mine de fata. Ce ar trebui sa fac?! Cum sa procedez? Care sunt sansele mele? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai bine este sa consultați un avocat care sa va facă o strategie pentru a va apăra in procesul de divort. Ar fi recomandat sa strângeți cat mai multe probe pentru a demonstra cele afirmate si sa promovați si o ordonanța președințială pentru stabilirea domiciliu minorului la Dvs. Pana la soluționarea definitiva a divortului
Buna ziua,
Introduceti o actiune de divort in instanta solicitand:
- desfacerea casatoriei
- exercitarea autoritatii parintesti de ambii parinti
- stabilirea domiciliului minorilor la dumneavoastra,
- stabilirea unei pensii de intretinere pentru minori
- stabilirea unui program de vizita pentru tata.
Sansele sa-i fie incredintat tatalui un minor de un an sunt extrem de mici, practic nule.
daca nu puteti sa pastrati in casa o atmosfera cat de cat normala va sfatuiesc sa va gasiti o locuinta si sa va mutati.
Nu aveti NIMIC de pierdut!
PaI e de la faptul ca v-ati maritat...cu burta la gura! Si ati zis DA!!!
asaofi, utilizator