avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie dupa divort

Buna ziua. am un copil de 1 an, sunt casatorita de 1 an si o luna. Nu ma mai inteleg cu sotul si am decis sa divortam. Sotul a avut implicare 0 in cresterea copilului, e mai tot timpul iesit cu baietii, iar cand ajunge acasa nu petrece timp cu ea. Plus de cateva luni a devenit violent , tipa in fata copilului, tranteste, arunca. I-am zis ca vreau sa divortam, si ma ameninta ca imi ia copilul. Nu vreau sa ramana cu el, sau sa stea fostul sot cu copilul fara mine de fata. Ce ar trebui sa fac?! Cum sa procedez? Care sunt sansele mele? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: asaofi , utilizator 21:09, 28 Iulie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cel mai bine este sa consultați un avocat care sa va facă o strategie pentru a va apăra in procesul de divort. Ar fi recomandat sa strângeți cat mai multe probe pentru a demonstra cele afirmate si sa promovați si o ordonanța președințială pentru stabilirea domiciliu minorului la Dvs. Pana la soluționarea definitiva a divortului
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Introduceti o actiune de divort in instanta solicitand:
- desfacerea casatoriei
- exercitarea autoritatii parintesti de ambii parinti
- stabilirea domiciliului minorilor la dumneavoastra,
- stabilirea unei pensii de intretinere pentru minori
- stabilirea unui program de vizita pentru tata.
Sansele sa-i fie incredintat tatalui un minor de un an sunt extrem de mici, practic nule.
daca nu puteti sa pastrati in casa o atmosfera cat de cat normala va sfatuiesc sa va gasiti o locuinta si sa va mutati.
Nu aveti NIMIC de pierdut!
PaI e de la faptul ca v-ati maritat...cu burta la gura! Si ati zis DA!!!
Ultima modificare: Vineri, 28 Iulie 2017
asaofi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodia copilului Dianaanca Dianaanca Buna..eu si sotul meu avem un copil de 2 anisori.de ceva timp ma gandesc sa divortez ,dar el ma ameninta ca imi ia copilul,ti-n sa precisez ca el lucreaza si ... (vezi toată discuția)
Custodie minor jana orascu jana orascu cum pot obtine custodia unui minor de 4 ani daca sotul e agresiv si violent si intentionez sa divortez ? E mai bine sa raman in domiciliul comun sau sa iau ... (vezi toată discuția)
Locuinta copiilor marceneg marceneg Daca as vrea sa plec cu doi copii ce sanse ar avea tatal copiilor sa ii opreasca? copii fiind minori 1an jumate si 5 ani, am avut o cearta si soacra mea a ... (vezi toată discuția)