Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Asigurare RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Asigurare RCA

Buna ziua.Zilele trecute am avut un eveniment rutier,masina era stationata regulamentar pe partea carosabila cand un alt sofer aflat intr-o depasire interzisa,nu s-a asigurat si a acrosat vehiculul meu.Ne-am inteles amiabil dar asigurarea masinii mele este pe numele tatalui meu,ca si masina de altfel,iar el este decedat.Asigurarea este inca valida.Ma poate afecta acest lucru?
Tzuku93, utilizator
Inteleg ca masina dv este cea avariata, nefiind dv vinovat de producerea acestui eveniment.La serviciul de constatari daune trebuie sa se prezinte proprietarul masinii, el este cel care deschide dosarul de dauna, si tot el este cel care accepta reparatia intr-un service sau in regie proprie, in consecinta tot proprietarul masinii va incasa despagubirea.....Intrebarea este alta, agentul care v-a incheiat polita stie ca masina este pe numele unui decedat sau ati avut grija sa nu afle?!?!?Riscuri asumate!!
Olga Tanasa, Consultant asigurari
Cel care a facut asigurarea a fost informat de lucrul acesta,ca proprietarul este decedat si a spus ca este ok.Numai acum dupa ce am facut accidentul mi s-a spus ca nu este deloc ok.Si problema este ca totul s-a intamplat verbal intre mine si agentul respectiv nu as avea cred cum sa dovedesc.Dosarul de dauna l-am deschis pe numele meu,ca si sofer ,dar imi e frica ca din cauza asigurarii as putea sa nu fiu despagubit.