avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Pirateria pe internet, programe fara licenta
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Pirateria pe internet, programe fara licenta

Am auzit acum la stiri la radio ca se fac controale pentru cei care detin/folosesc programe fara licente.
Cum se fac aceste controale?

cica sint unii care folosesc si la serviciu sau la scoala programe fara licenta.

iar altii descarca programe si melodii, filme.

cine este in vizor la aceste controale?
Ultima modificare: Marți, 29 Septembrie 2009
Pink_Martini, utilizator
Cel mai recent răspuns: w0lfshad3 , utilizator 16:54, 5 Octombrie 2009
Sunt in vizor toti cei care descarca filme sau muzica pentru ei. De exemplu dvs . va place un film ( Nea Marin Miliardar) si nu cumparati dvd-ul de la magazin ci il descarcati dvs. dupa intrenet.
Este o problema foarte sensibila...
Da , TEORETIC copierea , distribuirea si folosirea programelor(fara licenta) /fisierelor audio-video luate de pe diverse siteuri de tip warez este o infractiune.
[ link extern ]

Insa PRACTIC sa fim seriosi majoritatea romanilor nu detin nici macar o licenta windows ... si este de inteles daca punem pretul licentei pe langa salarul minim.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Septembrie 2009
felixtm, utilizator
Nu pot fi de acord cu notiunea ca nu am bani pentru un windows asa ca mai bine il piratez. Daca nu avem bani de nu stiu ce tip de masina, ce facem ne apucam sa furam?

Si download-ul nu poate fi considerat o infractiune; doar download-ul in sine, nu si folosirea programului.
Daca cineva descarca un software piratat e clar ca il descarca pentru al folosi iar daca il distribuie e si mai grav.
Doar n-o sa-l descarce ca sa-l stearga....
Boogy83 a scris:

Nu pot fi de acord cu notiunea ca nu am bani pentru un windows asa ca mai bine il piratez. Daca nu avem bani de nu stiu ce tip de masina, ce facem ne apucam sa furam?

Si download-ul nu poate fi considerat o infractiune; doar download-ul in sine, nu si folosirea programului.


A se nota ca furtul si pirateria sunt doua lucruri diferite. Furtul priveaza de bunuri pe victima iar pirateria priveaza de un drept intelectual si anume posibila remuneratie. Pedepsele sunt diferite deasemenea. Moral ar trebui sa existe o lege care ori coteaza remuneratia dreptului intelectual la veniturile beneficiarului ori creeaza dispozitia gratuitatii. Daca s-ar intampla asta am declara capitalismul ca implicit este neconstitutional ingradind drepturile fundamentale ale omului si cetateanului. Si cum asta nu se poate...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Computer cu fisere audio/video fara licenta arakys arakys In cazul in care avem in computerul personal de acasa fisiere audio/video/executabile fara licenta, se incalca vreo Lege ? Deci nu vindem, nu imprumutam, nu ... (vezi toată discuția)
Consecintele descarcarii de filme de pe internet ! Mircea40 Mircea40 Buna ziua, La nivelul orasului Galati se desfasoara o campanie anti-piraterie, sunt impartite fluturase pe care scrie: \"Am tras niste filme, le-am luat ... (vezi toată discuția)