Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces verbal de contraventie dupa vanzarea masinii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces verbal de contraventie dupa vanzarea masinii

In data de 27 Martie 2017 am vandut autoturismul personal, data la care a fost intocmit contractul de instrainare dobandire a mijlocului auto. In aceeasi zi am si scos masina din evidenta mijloacelor de transport de la Directia Generala Impozite si Taxe Locale, primind procesul verbal de scoatere din evidenta si obtinand viza pe contractul mentionat, necesara cumparatorului pentru viitoarea inscriere la taxe si impozite si inmatriculare.

Vineri, 28 Iulie 2017 (deci acum doua zile) am gasit in cutia potala un proces verbal de constatare a unei contraventii (fotocopie), intocmit pe 04 Iulie 2017 la sediul CNAIR.
Fapta consta in trecerea podului Fetesti-Cernavoda la data de 29 Aprilie 2014 si se prevede amenda de 130 lei, iar contraventia este pe numele meu.

La acea data este evident ca masina se afla in posesia noului noul proprietar, care a savarsit contraventia. Nu stiu daca a apucat sa-si inmatriculeze masina, data contraventiei fiind la 32 de zile de la vanzare-cumparare si scoatrea din obligatiile fiscale, cum am descris anterior.

Ce trebuie sa fac pt a nu plati amenda si a nu ma inregistra cu aceasta contraventie pentru o fapta pe care nu am savarsit-o?

Va multumesc.

cu stima, DM
va aflati in situatia delicata si fara masina dar si cu amenda aferenta acesteia
Aveti dreptul sa contestati in instanta amenda aplicata,dovedind ca nu mai sunteti proprietarul de fapt si de drept al vehiculului prin copie a documnentului de tranzactionare auto
Sesizati oficial si SPR evidenta auto despre transmiterea dreptului de proprietate asupra vehiculului in favoarea vanzatorului
Va multumesc pentru consiliere. Cu stima, DM