Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grad de invaliditate & Grad de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grad de invaliditate & Grad de handicap

Buna seara, as avea rugamintea, daca poate cineva sa ma lamureasca cu urmatorul aspect: exista undeva prevazut vre-o echivalara intre "grad de invaliditate" si "grad de handicap" ?. Adica, cineva care e incadrat in grad de invaliditate, este implicit incadrat si intr-un grad de handicap ? Concret, ma intereseaza acest lucru pt. o ruda apropiata, care e incadrat in gradul II de invaliditate din anul 2005 si am vazut acuma in Legea 448/2006 ca cei care sunt incadrati intr-un grad de handicap beneficiaza de scutire de rovinieta, parcare gratuita in locuri anume prevazute pt. persoane cu handicap, etc. Dar ruda aceasta a mea nu are Certificat de incadrare in grad de handicap, doar Decizie medicala de incadrare in grad de invaliditate. Multumesc mult daca ma poate lamuri cineva :)
Este diferenta semnificativa intre grad de invaliditate si incadrare in grad de handicap
Ordinul 1418/2010 privind aprobarea Procedurii de incadrare in grade de invaliditate in vederea inscrierii la pensia de invaliditate si a Procedurii de verificare a incadrarii in grad de invaliditate. Ordin nr. 1418/2010 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 696 din 19 octombrie 2010
Art. 1
Persoanele care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca au dreptul la pensie de invaliditate.

Autorizat si competent sa se pronunte asupra starii si eventual a incadra in gradd de invaliditate este
Art. 3
Directorul general al Institutului National de Expertiza Medicala si Recuperare a Capacitatii de Munca, precum si directorii executivi ai caselor teritoriale de pensii vor asigura ducerea la indeplinire a prevederilor prezentului ordin.

HANDICÁP, handicapuri, s. n. 1. (Sport) Punctaj acordat unui concurent mai slab. ♦ Totalitatea punctelor cu care o echipă a fost pusă în inferioritate de echipa adversă. 2. Fig. Greutate, piedică intervenită în munca cuiva. 3. Deficiență senzorială, motorie, mintală sau orice altă infirmitate a unei persoane

Potrivit ordinului semnat de ministrul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice, nomenclatorul=lista bolilor care se incadrează in grad de handicap a fost modificata in 2014 si fac parte cele cronice primar si secundar oculare, inflamatorii, heredodegenerative, degenerative, traumatice, tumorale, vasculare cu evolutie cronica-progresiva sub tratament specific sau cu sechele morfofunctionale; vicii de refractie ,auditive,vestibulare,cele care afecteaza functiile neuro-musculo-scheletice si ale miscarilor aferente,afectiunile coloanei vertebrale,amputații (congenitale, contractate precoce, de membru superior sau inferior, unilateral sau bilateral); afecțiuni ale sistemului nervos central si periferic (sechelele bolilor cerebrovasculare, a accidentelor vascular cerebrale, a celor neurodegenerative, malformatii congenitale, sechele dupa meningoencefalopatii infantile, bolile prin tulburari de dezvoltare a sistemului nervos, bolile metabolice genetice ale sistemului nervos central si periferic, neuropatii motorii cronice severe si periferice;boli degenerative si heredodegenerative ale sistemului nervos central (bolile genetice cu aspect anatomo-patologic de tip degenerativ);
afectiuni inflamatorii demielinizante ale sistemului nervos central (scleroza multipla).
afectiuni musculare,afectiuni ale functiei de control al comportamentului motor,epilepsie,etc
Autorizat si competent a verifica documentele medicale justificative si a dispune eliberarea deciziei/certificatului de incadrare in grad de handicap este comisia medicala de expertiza persoane cu handicap din subordinea autoritatii publice locale
ynocentta, utilizator
Multumesc, ynocentta.