Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare transnationala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare transnationala

Buna ziua !
Am primit un mail de la o cunostinta, cu rugamintea de a face cunoscuta problema ei - cat mai multor oameni care s au intalnit cu situatia resp. si modul in care au rezolvat o. Iata cuprinsul emailului:

Pontajul din Franta este de 7 h/sapt., iar in Romania este de 8 h/sapt.

Exemplu 1: daca o luna are 20 zile lucratoare x 7 h = 140 h/luna. In Romania sunt 20 zile x 8 h = 160 h/luna. In Franta norma de lucru e de 35h/sapt., dar nu mai mult de 151 h/luna.
a)Statul, declaratia 112 si Revisal-ul, le completam conform pontaj Franta, sau ore lucratoare din Romania?
b)Daca se completeaza cnf.pontaj Franta, se platesc ore suplimentare rezultate din dif. dintre 160 si 140, sau 160 si 151?

Exemplu 2: daca o luna are 23 zile lucratoare x 7 h = 161 h/luna. In Romania sunt 23 zile x 8 h = 184 h/luna. Statul, declaratia 112 si Revisal-ul, le completam conform pontaj Franta, sau ore lucratoare din Romania? In Franta norma de lucru e de 35h/sapt., dar nu mai mult de 151 h/luna.
a)Statul, declaratia 112 si Revisal-ul, le completam conform pontaj Franta, sau ore lucratoare din Romania?
b)Daca se completeaza cnf.pontaj Franta, se platesc ore suplimentare rezultate din dif. dintre 184 si 161, sau 161 si 151? Si s-a depasit norma de 151 h/luna din Franta

Am primit raspuns ca trebuie sa facem statul la numarul de ore din Romania si doar pontajul la numarul de ore din Franta?
Trebuie factu Act aditionala la contract cu numarul de ore 151 si trecut in Revisal sau trebuie sa ramna contractul cu 8 ore si doar pontajil ?

Alaturat aveti un model de act aditional, mai trebuie adaugat ceva. In act nu sunt trecute zilele aferente concediului de odihna, trebuie adaugat?
Suntem dispuse sa platim pentru clarificarea acestor situatii oricarei persoane care ne poate ajuta.

Multumesc din suflet!
Fiind vorba despre detasare , salariile sunt platite de catre societatea din Franta sau cea din tara?

Legea 16/2017
Art. 8. -
Salariații detașați de pe teritoriul României în cadrul prestării de servicii transnaționale beneficiază, indiferent de legea aplicabilă raportului de muncă, de condițiile de muncă stabilite prin acte cu putere de lege, acte administrative, prin convenții colective sau sentințe arbitrale de generală aplicare, valabile în statul membru, altul decât România, sau în Confederația Elvețiană, pe teritoriul căruia/căreia sunt prestate serviciile, cu privire la:

a) durata maximă a timpului de muncă și durata minimă a repausului periodic;

b) durata minimă a concediilor anuale plătite;

c) salariul minim definit potrivit art. 2 alin. (1) lit. f), inclusiv compensarea sau plata muncii suplimentare;

d) condițiile de punere la dispoziție a salariaților de către agenții de muncă temporară;

e) sănătatea și securitatea în muncă;

f) măsurile de protecție aplicabile condițiilor de muncă pentru femeile însărcinate sau pentru cele care au născut recent, precum și pentru copii și tineri;

g) egalitatea de tratament dintre bărbați și femei, precum și alte dispoziții în materie de nediscriminare.
Multumesc pt raspuns. De fapt este o delegare - practic angajatii sunt in continuare platiti de societatea din Romania.
Revin cu urmatoarele intrebari :

a )Am primit raspuns ca trebuie sa facem statul la numarul de ore din Romania si doar pontajul la numarul de ore din Franta?
b )Trebuie factut Act aditionala la contract cu numarul de ore 151 si trecut in Revisal sau trebuie sa ramna contractul cu 8 ore si doar pontajil ?

Exemplu 1: daca o luna are 20 zile lucratoare x 7 h = 140 h/luna. In Romania sunt 20 zile x 8 h = 160 h/luna. In Franta norma de lucru e de 35h/sapt., dar nu mai mult de 151 h/luna.
a)Statul, declaratia 112 si Revisal-ul, le completam conform pontaj Franta, sau ore lucratoare din Romania?
b)Daca se completeaza cnf.pontaj Franta, se platesc ore suplimentare rezultate din dif. dintre 160 si 140, sau 160 si 151?

Exemplu 2: daca o luna are 23 zile lucratoare x 7 h = 161 h/luna. In Romania sunt 23 zile x 8 h = 184 h/luna. Statul, declaratia 112 si Revisal-ul, le completam conform pontaj Franta, sau ore lucratoare din Romania? In Franta norma de lucru e de 35h/sapt., dar nu mai mult de 151 h/luna.
a)Statul, declaratia 112 si Revisal-ul, le completam conform pontaj Franta, sau ore lucratoare din Romania?
b)Daca se completeaza cnf.pontaj Franta, se platesc ore suplimentare rezultate din dif. dintre 184 si 161, sau 161 si 151? Si s-a depasit norma de 151 h/luna din Franta

Din art 8 nu inteleg cum declar in Revisal si cum intocmesc statul.

Multumesc anticipat!