Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acord Constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acord Constructie

Buna Ziua,

Doresc sa explic urmatoarea speta:
Am achizitionat in luna Mai 2017 o casa. In total, pe strada ce o avem in proprietate sunt 3 case. Vecinul de peste drum a inceput constructia unui bloc cu 2 etaje la 3 metri de drum(amplasata cu spatele la drum unde normal este de 5 metri), deoarece dezvoltatorul de la care am achizitionat imobilul i-a oferit acordul pentru constructie cu cateva luni inainte ca eu sa semnez actul final de vanzare-cumparare.
Dezvoltatorul blocurilor are momentan autorizatie de la primarie doar pentru 2 blocuri, urmand sa mai construiasca in jur de 4(pentru acestea din urma nici nu s-a sapat fundatia).
Intrebarea mea este: Acum, daca dumnealui nu are decat pentru 2 blocuri autorizatie de la primarie, pentru restul ce vrea a fi construite ar trebui sa imi ceara si mie acordul? Acordul a fost dat de vechiul proprietar pentru toate blocurile.
Multumesc
Cred ca este in avantajul dvs. sa profitati de faptul ca exista doar o singura de ctie. pentru 2 blocuri si sa sesizati in scris primaria, cu nr. de inregistrare/ data, despre situatia existenta.
In momentul intocmirii actelor de proprietate la notar, la schimbarea proprietarului (dvs. fiind cumparator in 2017) era nevoie de un document scris de la primarie din care sa rezulte situatia imobilului vandut-cumparat.