Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amanarea pedepsei in instanta ce inseamna???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amanarea pedepsei in instanta ce inseamna???

Si daca instanta va deci sa primesc o amenda penala??? Permisul se anulează???? Si cand voi putea da din nou examenul auto????
Chisalita, utilizator
Reprezinta o modalitate de individualizare a pedepsei care poate fi aplicata unui inculpat ca urmare a savarsirii unei infractiuni. Daca instanta de judecata dispune amanarea aplicarii pedepsei atunci inculpatul nu sufera o condamnare si nu suporta consecintele derivate dintr-o hotarare de condamnare. Este cea mai usoara pedeapsa care poate fi aplicata unui inculpat pentru infractiuni cu un grad de pericol redus.
Si daca instanta va deci sa primesc o amenda penala??? Permisul se anulează???? Si cand voi putea da din nou examenul auto????

In cazul condamnarii la amenda penala, permisul se anuleaza.
Va puteti prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, dupa 6 luni de la data executării pedepsei amenzii.