Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... modificare probe proces ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

modificare probe proces ?

Buna seara!
Va rog din tot sufletul sa ma ajutatii cu un raspuns cu privire la urmatoarea problema extrem de delicata:
- directorul institutiei noastre publice a facut curatenie si a varuit o incapere in care s-a aflat montate pe pereti niste aparate care erau obiectul unui dosar civil.
Toate lucrările de demontare au fost filmate si efectuate de o comisie
formata din salariați.
Va rog mult de tot sa imi spuneti:
- la procesul civil vor fi probleme cu acele probe ?
- directorul poate sa dea o decizie interna pentru ca salariații ssă remontare aparatele, iar montarea sa fie filmata ?
Ce obiect are dosarul civil ? Ce fel de proba erau acela aparate ? Ca eu nu imi dau seama cum sa va raspund la intrebare.
Este vorba despre un proces civil, litigiu de munca,
obiect: conflict de muncă.

Institutia vrea sa impute unor salariati
la valoarea de inlocuire aparatura montata pe pereti,
respectiv un sistem de alarma achizitionat in anul 2005,
care nu a fost functionat niciodata, care faptic nu exista,
intrucat, asa cum a constatat si comisia de inventariere din anul 2010,
pe pereti au fost amplasate doar cutii goale din metal,
panouri de afisaj care nu sunt cuplate si
senzori de prezenta nefunctionabili /necuplati.

Institutia a dat in judecata cativa salariati
care s-ar facea vinovati de acest lucru,
respectiv fosta conducere a institutiei ( director + contabil sef )
si comisia de receptie a acelei aparaturi
din cauza ca aparatura are piese lipsa,
adica nu are toate componentele,
ci sunt doar niste carcase goale montate, de forma, pe pereti.