Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONSTRUCTII facute pe terenul proprietarului,cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONSTRUCTII facute pe terenul proprietarului,cu acordul acestuia

Buna ziua,
Sora mea a construit pe un teren,cu acordul proprietarului o casa si a modernizat vechea casa a proprietarului;toate acestea s-au facut cu acordul verbal al proprietarului care este unicul mostenitor;in urma cu 2 saptamani proprietarul a dat o declaratie notariala in care declara ca toate constructiile noi si modernizarea celor vechi s-au facut de catre sora mea,pe cheltuiala ei, cu acordul sau(al proprietarului) si ca acesta,proprietarul , nu are pretentii materiale asupra acestor constructii...in urma cu cateva zile,proprietarul a decedat...proprietarul are 2 copii in viata...proprietarul a lasat testament notarial prin care lasa toata averea ginerelui ...Care este acum,dupa cele intamplate,situatia juridica a constructiilor noi facute de sora mea ?...Care sunt drepturile ei asupra acestor constructii ?...Va multumesc pentru raspuns !...
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspuns si fac urmatoarele precizari :Sora mea a avut un model de declaratie data la notariat de o persoana care s-a aflat exact in aceeasi situatie,respectiv: a avut acordul verbal al proprietarului pentru a construi pe terenul acestuia o locuinta si sa modernizeze locuinta veche; toate cheltuielile s-au facut ,exclusiv ,de catre acea persoana;constructiile sunt moderne si cu toate utilitatile necesare; au fost insa construite fara autorizatie de constructie...daca eu,fratele,sunt acum ,prin testamentul lasat de soacra mea,legatar universal,cum pot sa indrept situatia si sa o ajut pe sora mea ?...Ce act juridic se putea incheia si ce act juridic se poate incheia acum pentru a rezolva cat mai favorabil situatia in care se afla sora mea?...
Buna seara !...Revin cu urmatoarele precizari: Nu a fost incheiata cartea funciara deoarece nu au fost gasite toate documentele necesare ...defuncta soacra a fost refugiata de razboi,din Basarabia,si abia cu cateva zile inainte de a deceda am gasit toate actele necesare pentru a se putea face cartea funciara...am inceput de atunci demersurile pt. cartea funciara si suntem pe cale de a finaliza acest lucru in cateva zile...tinand cont de situatia prezentata mai sus ,cum este mai favorabil pentru sora mea, sa se faca intabularea ?...Precizez ca cei doi copii in viata ai soacrei mele,cumnatii,recunosc verbal tot ce am prezentat eu mai sus,in legatura cu constructiile facute de sora mea...totusi as vrea sa gasesc varianta cea mai sigura pentru sora mea pentru a evita aparitia unei situatii nefavorabile din partea acestora ,in viitor...