Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACT VANZARE CUMPARARE IMOBIL FARA CARTE FUNCIARA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACT VANZARE CUMPARARE IMOBIL FARA CARTE FUNCIARA

Buna ziua ! Se poate incheia un act de vanzare cumparare imobil (casa + teren) daca nu exista (nu a fost facuta,din neglijenta ) carte funciara ? constructia veche a fost modernizata si extinsa;a mai fost realizata si o constructie noua,in continuarea cladirii vechi...toate constructiile noi (unele realizate inainte de anul 2000,altele ,dupa anul 2000,nu au fost declarate la primarie pentru impozitare...unicul mostenitor,proprietarul,are calitatea de refugiat de razboi (din Basarabia ; are 75 de ani) si este scutit de plata impozitului la primarie...
Buna seara,
Raspunsul este clar N U!
Intocmiti cadastru, inscrieti in cartea funciara si vindeti.
Altfel nu se poate.
S-ar putea sa puteti intocmi doar antecontract dar sa stabiliti un termen destul de lung ca sa aveti timp sa faceti cadastru si intabulare.