Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Politia economica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Politia economica

Buna,
In cazulunui control a celor de la politia economica au vreun drept sa ridice calculatorele pentru verificarea soft-urilor? Daca da, care sunt conditiile si care este baza legislativa?
Da, baza legala este Legea nr 218/2002 - legea Politiei Romane si Codul de Procedura Penala
DA! Au dreptul sa va ridice si intreaga evidenta contabila daca este cazul!B-)
Legea de organizare si functionare a Politiei Romane , precum si Codul de Procedura penala reprezinta baza legala!
Ridicarea se face respectind drepturile procesuale penale in temeiul incalcarii dispozitiilor cuprinse in Legea nr.8/1996, modificata, legea drepturilor de autor.

Ridicarea de obiecte si inscrisuri -art. 96, 97 C. pp , procedeu probatoriu efectuat de organul de urmarire penala sau instanta de judecata, cu scopul de a intra in posesia obiectelor si inscrisurilor care constituie mijloace de proba.se pot ridica orice obiecte si inscrisuri, chiar sub format electronic pe orice suport de stocare, in masura in care pot servi ca mijloace de proba in procesul penal (echipamente electronice si retele de cablu, fibra optica, radio, satelit si altele asemenea, utilizate pentru prelucrarea, stocarea sau transmiterea informatiei).
stiam ca pentru a ridica diverse documente si obiecte este necesară în primă fază o autorizaţie de percheziţie domiciliară, pentru a putea pătrunde in sediul persoanei juridice, iar apoi o autorizaţie de percheziţie a sistemului informatic, ambele emise de judecători. Obţinerea acestora presupune, însă, în mod automat, existenţa unui dosar penal. este corect ce spun?