avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 931 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Politia economica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Politia economica

Buna,
In cazulunui control a celor de la politia economica au vreun drept sa ridice calculatorele pentru verificarea soft-urilor? Daca da, care sunt conditiile si care este baza legislativa?
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 06:09, 1 Octombrie 2009
detinerea unor soft-uri fara licenta unde s-ar incadra conform Legii 8/1996.
Cap. IX, Programele pentru calculator Art. 72
Vedeti si Cap VI Drepturile sui-generis ale fabricantilor bazelor de date
Proceduri si sanctiuni de la art 139...

Sper ca nu v-am trimis dupa cai verzi pe pereti... :">

Nu le trebuie mandat, cica... Si pot confisca hard-urile...
Daca au actionat in urma unei reclamatii – ca nu aveti licente – atunci nu mai era nevoie de mandat – se considera control inopinant, cum obisnuieste si Garda Financiara.

Puteti consulta legea, actualizata pana in 2006 aici:
[ link extern ]

Mai jos e unul dintre articolele aparute despre asemenea controale...
[ link extern ] /

Nu scapa de control nici persoanele fizice, doar ca pt acestea e nevoie de mandat...

Ultima modificare: Joi, 1 Octombrie 2009
trope_doi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la perchezitie corporala dxm_dxm dxm_dxm Buna ziua, As dorii sa stiu si eu daca un politist are dreptul de a efectua o perchezitie corporala fara mandat. De exemplu daca fumezi un joint de marijuana, ... (vezi toată discuția)
Perchezitie corporala Pilu Pilu Buna ziua. As avea rugamintea daca poata cineva sa-mi raspunda la o intrebare: Daca organele de politie poate sa controleze in geanta unei persoane pe care o ... (vezi toată discuția)
Perchezitie la domiciliu ilegala ? mire9 mire9 Buna ziua ! In urma cu 2 saptamani , mi-a fost perhezitionata casa de vacanta deoarece acolo a dormit cateva zile se o cunostinta de a mea pe care procurorul ... (vezi toată discuția)