Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Politia economica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Politia economica

Buna,
In cazulunui control a celor de la politia economica au vreun drept sa ridice calculatorele pentru verificarea soft-urilor? Daca da, care sunt conditiile si care este baza legislativa?
detinerea unor soft-uri fara licenta unde s-ar incadra conform Legii 8/1996.
Cap. IX, Programele pentru calculator Art. 72
Vedeti si Cap VI Drepturile sui-generis ale fabricantilor bazelor de date
Proceduri si sanctiuni de la art 139...

Sper ca nu v-am trimis dupa cai verzi pe pereti... :">

Nu le trebuie mandat, cica... Si pot confisca hard-urile...
Daca au actionat in urma unei reclamatii – ca nu aveti licente – atunci nu mai era nevoie de mandat – se considera control inopinant, cum obisnuieste si Garda Financiara.

Puteti consulta legea, actualizata pana in 2006 aici:
[ link extern ]

Mai jos e unul dintre articolele aparute despre asemenea controale...
[ link extern ] /

Nu scapa de control nici persoanele fizice, doar ca pt acestea e nevoie de mandat...

trope_doi, utilizator