Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselatorie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselatorie

Buna seara ! Zilele acestea m-am inscris intr-un concurs ce parea credibil la inceput pe o pagina de facebook , am urmat pasii , am trimis mesaj , cum scrie in postare , insa pe parcurs am inceput sa fiu taxat desi respectivul care se ocupa de pagina ma asigurat incontinuare ca nu sunt taxat , iar in incercarea de a refuza sa continui m-am trezit cu asta ... "pentru abandonare si batjocora se aplica sanctiunea numarul 4 din alineatul 18 din regulamentul concursurilor online: participantul este obligat prin lege sa despagubeasca organizatori cu suma ceruta de catre ei, daca nu vor de buna voie vor fii somati de catre politie daca este refuzat si atunci vor fii adusi in instanta" , "despagubirea ceruta de noi este pretul telefonului adica 4300 ron" , "astept apeluul sau bani" ... imi poate creea vreo problema sau nu ar trebui sa imi fac griji in privinta lui ?
Ar trebui sa faceti o plângere la poliție, nu exista asemenea "sancțiuni" financiare in cadrul concursurilor reale, este o înșelătorie cum bine ați precizat iar presupuși sarlatani ar trebui sa ajungă pe mana poliției ...
Am pe numele cui sa fac reclamatie ? Concursul este organizat de catre o pagina , si nu am niciun nume de persoana ..
Mergeti si spuneti tot ce stiti. Politia are departament pentru cercetarea fraudelor informatice, destul de bine utilat cu oameni si aparatura din ceea ce stiu. Identifica ei...
Sunt curios cum ati fost taxat pe facebook.
Cu observatia ca nu ar fi escrocherie ci (daca nu le-ati platit nimic) doar tentativa de escrocherie. Politia si-asa nu urmareste escrocheriile decat cand se strang zeci sau sute de plangeri pentru acelasi (presupus) faptas, darmite o biata tentativa de escrocherie (care de fapt ar putea fi doar o gluma proasta).