Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... daca se poate pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

daca se poate pensiona

As dori sa stiu daca in urmatoarea situatie reala se poate pensiona
1/operatie pe inima dupa infarct miocardic sever cu triplubypass
2/diabet zaharat 2
3/hipoacuzie bilaterala medie
concediu medical dupa opertaia pe inima de circa 11 luni
Daca da care este procedura legala ?
Se poate obtine si handicap in aceste conditii notate la 1/2/3
Multumesc anticipat
doar un medicul specializat in expertiza medicala a capacitatii de munca, poate sa evalueze daca se incadreaza in unul dintre cele 3 grade de invaliditate
capacitatea de munca trebuie redusa cu cel putin 50%

Diabetul zaharat asociat cu complicatii cronice poate duce chiar la un nivel de incapacitate de peste 50%, dar numai medicul poate sa stabileasca acest lucru pe baza documentelor medicale.
Dacă cele 3 afecțiuni de mai sus sunt confirmate de medicii specialiști, teoretic are dreptul la pensie de boală.
Întrebarea este pe care din cele 3 boli doriți să fiți pensionat`?
`
Vă prezentați la cabinetul comisiei de expertiză cu următoarele acte medicale:
1. Referat de la medicul cardiolog.
2. Referat de la medicul diabetolog(boli de nutriție).
3. Referat de la medicul ORL-ist.
`
Toate biletele de ieșire din spital în copie xerox, și păstrați originalele.
Toate analizele medicale, ecografii și coronografii ale inimii.
`
Alte acte necesare vă vor fi comunicate de medicul expert.